Holandsko prodává jako první na světě létající auta

Holandská společnost PAL-V začala prodávat jako první na světě tříkolové létající auto, které nese označení Liberty. Cena se bude pohybovat okolo 13,5 milionu korun. Zákazníci by mohli tento exkluzivní model dostat už v roce 2018.

Holandský výrobce PAL-V tvrdí, že jeho model Liberty je plně v souladu se stávajícími předpisy. Dokonce myslel i na náročnější klientelu, pro kterou připravil limitovanou edici Liberty Pioneer Edition, jejíž cena se odhaduje na 13,4 milionu korun bez daně. Tato cena zahrnuje také letecký výcvik a personalizovaný interiér. V nabídce bude celkem 90 kusů, z nichž polovina se bude prodávat v Evropě a polovina poputuje do USA.

auto01

Zdroj: YouTube

Další verzí bude Liberty Sport s pořizovací cenou 8 milionů korun bez daně. Ačkoliv už nemá takovou personalizaci interiéru jako exkluzivní alternativa, stále jsou v ceně zahrnuty lekce létání.

auto02

Zdroj: YouTube

Stroj disponuje třemi koly a rotorem, který na rozdíl od helikoptéry roztáčí proudění vzduchu vytvářené motorem poháněnou vrtulí. Toto technologické řešení je bezpečné, neboť k přistávání není potřeba příliš místa a vrtule gyroplánu umožňují přistání i bez motoru. Společnost PAL-V si na splnění přísných bezpečnostních pravidel dala záležet.

auto03

Zdroj: YouTube

K vzlétnutí je nezbytná plocha o velikosti 200×200 metrů. Snadno vzlétnete nejen z letiště, ale také ze soukromého pozemku. Příprava na vzlétnutí zabere zhruba 10 minut.

Výrobce uvádí, že hluk, který bude Liberty generovat během letu, bude srovnatelný s malým letadlem s pevnými křídly. Stroj nebude tak hlučný jako vrtulník. Létající automobil je poháněn benzínovým motorem. Objem nádrže je 100 litrů, což vystačí na ujetí 1 300 kilometrů a na 400 kilometrů ve vzduchu.

Zdroj: AutoCar

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru