Dnes vyšlo 15 článků

HOAX: Zakladatel piva Corona udělal z každého občana své rodné vesnice milionáře

Zní to příliš dobře na to, aby to byla pravda. Prostřednictvím internetu se začala šířit falešná zpráva o tom, že Antonino Fernández udělal z 80 obyvatel své rodné vesnice Cerezales del Condado milionáře poté, co zemřel ve věku 99 let. Tento příběh, který se nezakládá na pravdě, zveřejnily i velké servery, jako jsou The Daily Mail, Daily Telegraph, The Independent, The Mirror či The Sun.

Internetový portál International Business Times kontaktoval radu ve vesnici, aby zjistil, zda obyvatelé vesnice skutečně vytěžili ze smrti miliardáře. Nicméně zjistil, že tato informace rozhodně není pravdivá a že se kvůli němu obyvatelé vesnice nestali milionáři.

7846903866_f3383a03bc_k

Zdroj: Flickr

Nepravdivý příběh, který se začal šířit rychlostí blesku, pojednává o tom, že miliardář Antonino Fernández daroval 80 obyvatelům španělské vesnice Cerezales del Condado, kde se v roce 1917 narodil, celkem 210 milionů dolarů.

Antonino Fernández zemřel v srpnu ve věku 99 let. Údajně měl každý vesničan zdědit něco málo přes 2,49 milionů dolarů. Ale to není pravda, jak potvrdila rada vesnice i nezisková organizace Fundación Cerezales Antonino y Cinia.

Antonino Fernández pocházel ze 13 dětí, přičemž byl nucen ve 14 letech opustit školu, protože jeho rodiče si nemohli dovolit ji platit. V roce 1949 emigroval do Mexika, ale na své kořeny nikdy nezapomněl. Do Mexika, kde začal pracovat pro společnost svého strýce, se přestěhoval se svou ženou jménem Cinia González Díez. Působil jako generální ředitel společnosti Grupo Modelo, která vyrábí pivo Corona Extra.

Corona Extra je druhé nejoblíbenější dovážené pivo v USA a první nejoblíbenější pivo v Mexiku. Corona Extra má v USA roční obrat ve výši 693 milionů dolarů.

Antonino Fernández založil se svou ženou neziskovou organizaci Fundación Cerezales Antonino y Cinia, která podporuje venkovské obyvatelstvo v jeho rodné vesnici.

HOAX šířily i velké servery

Internetový portál Mashable také zjišťoval, zda se jedná o pravdu. Kontaktoval organizaci Fundación Cerezales Antonino y Cinia.

„Mohu potvrdit, že v poslední vůli nezanechal peníze vesničanům,“ řekla Lucia Alajos, šéfka komunikačního oddělení nadace. „Jeho rodina nedávno otevřela závěť a my vlastně nevíme, kdo peníze z dědictví dostal. Ale rozhodně to nebylo ani město, ani jeho obyvatelé. Někteří rodinní příslušníci mají v obci dům, ale nežijí tam. Jezdí tam pouze na prázdniny.“

Falešný příběh, jehož hlavním zdrojem je portál Diario de Leon, sdílely i velké servery, aniž by si ověřily pravdivost, například The Daily Mail, The Independent či The Sun.

the-sun

Zdroj: The Sun

Některé servery článek smazaly poté, co se dozvěděly, že se nejedná o pravdu, například Daily Telegraph.

Ani v České republice si zpravodajské portály neumí ověřit informace. O podnikateli, který udělal z každého obyvatele své rodné vesnice milionáře, napsaly servery jako Novinky.cz, Startitup.cz či Expres.cz.

novinky

Zdroj: Novinky.cz

expres

Zdroj: Expres.cz

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru