Dnes vyšlo 15 článků

HOAX – co to je a jak to poznat?

HOAX – co to je a jak to poznat?

Co to vlastně HOAX je?

HOAX [houks] v angličtině znamená: falešná zpráva, novinářská kachna, kanadský žertík, podvod, výmysl, poplašná zpráva a tak dále. Ve světě počítačů to jsou vlastně různé poplašné nebo řetězové zprávy, které varují například před nebezpečným virem, který ve skutečnosti neexistuje. Můžeme ale i tak označit zprávu, která obsahuje zkreslující informace nebo směsku polopravd a lží.

Jak HOAX poznat?

HOAX lze poznat úplně jednoduše. Vetšinou totiž obsahuje tyto body:

Popis nebezpečí (viru)
Smyšlené nebezpečí (vir) bývá stručně popsané, v případě viru bývá uváděný i způsob šíření.

Ničivé účinky viru
Ničivé účinky mohou být celkem obyčejné, třeba zformátování disku nebo už méně důvěryhodné – zběsilý útěk myši do ledničky, roztočení HDD opačným směrem, výbuch počítače… Zde záleží pouze na autorově fantazii

Důvěryhodné zdroje varují
Ve většině případů se autor poplašné zprávy snaží přesvědčit, že varování přišlo od důvěryhodných zdrojů („IBM a FBI varují“ nebo „Microsoft upozorňuje“ atd…)

Výzva k dalšímu rozeslání
Tento bod HOAX vždy obsahuje! Mnoho uživatelů se nechá zprávou napálit a bez přemýšlení výzvu uposlechnou. Právě proto se tyto nesmysly tolik šíří.

Příklady hoaxu

ICQ – nepřidávejte uživatele …

Posli prosim vsem svym kontaktum zpravu, ze nemaji do sveho Contact listu prijimat uzivatele pod nickem X-juray. Je to virus, ktery se siri hlavne po icq. Prvni odesle tvoje osobni informace a dokumenty na internet a pak ti zformatuje disk. Kdyz ho ma jeden z tvych kontaktnich osob, udela to same i tobe!!!!!

V nouzi zadej PIN opačně

Oficiálně z banky:
Jakmile se ocitnete v situacii a musíte pod nátlakem vybrat peníze z bankovního automatu na požádáni/přinuceni nasilnikem, zadejte svůj PIN opačně:
to je od konce – např. máte-li 1234, tak zadáte 4321, automat vám peníze přesto vydá, ale též současně přivolá policií, která vám přijde na pomoc. Tato zpráva byla před nedávnem vysílaná v TV, protože málo lidí využívalo tuto skutečnost, protože o tom nevěděli. Přepošlete toto co nejvíce lidem.

Komentáře

Nahoru