Hledáte práci? Využijte u toho internet!

Hledáte práci? Není na tom nic neobvyklého. Rozhodně totiž nejste jediní. V dnešní době je bez práce spousta lidí. A nejhorší je, že ji nemohou sehnat. Nezaměstnanost je velkým problémem. Je to trochu paradoxní, když máme tolik komunikačních prostředků a především internet, který by nám měl snahu o hledání práce značně usnadnit. A on ji opravdu usnadňuje. Jenže většina lidí neví, jak jeho možnosti naplno využít.

Takže co můžete dělat, pokud chcete najít dobrou práci? Spousta lidí vám řekne, že sedět u počítače vám rozhodně nepomůže. Ale to se mýlí.

1. Hledejte práci

Mohlo by se zdát, že je to taková všeobecná rada. Ovšem je to první bod, který prostě musíte splnit. Otevřete webový prohlížeč, jděte na Google, Seznam nebo jiný internetový vyhledávač a zkuste to. Vyzkoušejte několik vyhledávacích dotazů. Nestačí třeba jen „práce Praha“. Zkuste i „volná pracovní místa Praha“, „nabídky práce“, „práce ve zdravotnictví“ nebo třeba „hledám práci Praha“. Pro různá klíčová slova dostanete různé výsledky.

hledam-praci

Jak vidíte, výsledky vyhledávání jsou jiné

Samozřejmě se asi nejčastěji dostanete na webové stránky, které se přímo zabývají nabídkami práce – viz další bod.

2. Zkuste weby zabývající se přímo nabídkami práce

Práce.cz, Jobs.cz a podobné weby určitě všichni znáte. Denně se tam objevují desítky pracovních nabídek, které si můžete třídit dle lokality, oboru nebo třeba platu. Je to fajn. Nicméně jsou tu i jisté negativní stránky. Pokud tyto weby budete navštěvovat pravidelně, zajisté si všimnete, že se tam často objevují stejné nabídky na práci, kterou nikdo nechce vykonávat. A takových je tam upřímně většina. Jestliže tam chcete objevit opravdu slušnou práci, budete muset hledat jehlu v kupce sena. Nicméně je pravda, že většina lidí je v dnešní době ráda téměř za jakoukoliv pracovní nabídku. Za zkoušku nic nedáte.

3. Pátrejte u konkrétních firem

Pokud máte povědomí o konkrétních firmách, které se zabývají něčím ve vašem oboru, nebo u kterých by se vám líbilo pracovat, nemáte co řešit. Dneska má každá firma svůj web, takže se na něj podívejte a pátrejte. Často je tam nějaká záložka Kariére nebo Hledáme kolegy apod. a v ní se skrývají pracovní nabídky.

4. Sledujte weby zabývající se vaším oborem

Tohle není úplně vždycky možné. Například taková zdravotní sestřička má zřejmě smůlu. Těžko říct, ale pravděpodobně neexistuje žádný web, který by nabízel práci čistě zdravotním sestřičkám. Zato v jiných oborech to lze. Pokud vás zajímá třeba IT obor, můžete to zkusit na StartupJobs.cz. A nebo jinde. Ajťáci jsou na tom v hledání práce obecně dost dobře, protože kde jinde by měli práci najít než na internetu.

startupjobs

Existují weby, které se zabývají přímo prací ve vašem oboru. Třeba na StartupJobs najdete práci v různých technologických startupech

5. Dejte o sobě vědět

Sociální sítě vám k tomu dneska dávají obrovský prostor. Nicméně věřte, že prezentovat se třeba svým Facebookem, kde máte fotky z poslední povedené kalby, není zrovna ideální nápad. Zkuste LinkedIn. Není tak populární, ale v tom to právě je. Když budete mít profil na LinkedInu, vaše hodnota ihned o kousek povyroste. Protože ho každý nemá. A protože na LinkedInu jsou i ti největší odborníci.

linkedin

LinkedIn sám sebe právem nazývá jako „největší síť profesionálů na světě“

LinkedIn v dnešní době navíc často slouží i jako základní životopis. Spoustě firem stačí, když jim pošlete svůj profil a oni si tam přečtou, jaké máte vzdělání, pracovní zkušenosti a co jste už v životě dokázali.

6. Vsaďte na personální agenturu

Nikdy se na pracovním trhu nebudete orientovat tak dobře jako někdo, kdo se tím celý život zabývá. Tak to prostě je. Proto se nestyďte nechat si poradit i od nějaké personální agentury. Na internetu jich objevíte spoustu. Zkuste třeba Manpower.

manpower

Manpower je tu s vámi už přes 65 let

Jejich hledání práce je mnohem efektivnější, protože se osobně znají s manažery z různých firem, navštěvují firemní pobočky a znají jejich pracovní prostředí. Dokonce vám poradí, jak se připravit na pracovní pohovor.

A to všechno zdarma. Vy nedáte ani korunu a přesto se v agentuře budou opravdu snažit, aby vám práci našli. Protože pokud se jim to povede, dostanou odměnu od firmy, pro kterou budete pracovat. Firmy jsou totiž také šťastné, pokud jim někdo najde toho správného zaměstnance. Takže není důvod to nezkusit, ne? Běžte na www.manpower.cz a přesvědčte se sami!

Komentáře

Nahoru