Dnes vyšlo 15 článků

Herní svět GTA V na dlani

Grafické zpracování nové GTA 5 je doopravdy rozmanité. V této hře se nedá prakticky nudit, všude na ulicích se něco děje. 

Pár dní je na trhu a už je skoro všude vyprodaná. Ano, nové GTA 5 jde poměrně rychle na odbyt a první momenty hraní přinášejí silný obdiv důkladně propracované grafiky celého světa. Pro lepší orientaci je k celé hře v oboustranně tištěná balení i mapa celého státu Los Santos. Každý hráč se pozastaví při prvním pohledu na mapu, neboť se zde doopravdy tvůrci vyřádili, neboť velikost celé mapy je 96 kma s vodními plochami celkově přes 100 km2.   

V porovnání s řadou předešlých dílů v sérii GTA tato hra obsahuje největší a nejobsáhlejší mapu, na které se zaručeně nikdy nenudíte. Samotné město Los Santos je například velké jako Liber City ( 25 km2), které si určitě pamatujete z předešlé hry GTA 4. V porovnání s mapou GTA San Andreas, která v této hře vyplní skoro polovinu celé mapy. Při cestě kolem mapy se setkáte s různými biomy a jinou grafikou, rozmanitost terénu je na vysoké úrovni.

Největší vesnicí ve státu Los Santos, která se nachází na jižní straně a kde vy započnete všechna vaše dobrodružství a kde bydlí také dva protagonisté Michael s Franklinem, kteří přichází na scénu GTA jako první. Dole na jihu je prostě taková typická letní Kalifornie s napodobeninou Los Angeles. Tvůrci zařadili do hlavního města Los Santos City i různé pamětihodnosti, mezi které patří oblíbený hollywoodský nápis „Vinewood“ nad filmovými studii, která zde nesmí chybět. Když nimi v rychlosti projedete, herci v různých bláznivých kostýmech se rozprchnou do všech stran. Takovýchto drobných grafických vymožeností naleznete ve hře velké množství, které při troše pozornosti objeví každý. Například, když narazíte do stojánku s novinami nebo do poštovní schránky, tak se z nich následně vysypou všechny dopisy a noviny. Dopravní situace ve městě je většinou velmi hustý. především při dopravních špičkách, kde stojí v koloně klidně deset a více automobilů v jednom směru. Co se týká obyvatel v tomto státu, tak pokud je déle sledujete zjistíte, že když řidič parkuje, tak vystoupí z auta a jeho první kroky směřují k parkujícím hodinám, následně zmizí mezi domy a jde si svou cestou. Prostě všude kam se podíváte to žije, všude poletuje nějaké smetí, často uvidíte i nějaká ta zvířata ( častější jsou ve směru na sever) a dále ve hře nesmí chybět různé situace, takže pouliční hádky, policejní honička nebo přestřelka s policií. Do tohoto světa (vedlejšího) světa můžete být zařazeni i vy v takřka 60-ti různých misí, kdy pomůžete nějakému náhodnému kolemjdoucímu. Protože GTA je kriminální simulátor nemůžete se divit, že i dobré skutky mají rub i líc mince.

Když chytíte zloděje peněženky máte na výběr z několika možností – buďto peněženku vrátit a dostat odškodné v řádech  sto dolarů nebo si ji nechat. V peněženkách často bývá poměrně velký peněžní obnos, takže je jen na vás a na vašem svědomí. Peníze jsou důležitou součástí hry k nakupování oblečení, jídla a v neposlední řadě realit. Tvůrci chtěli napodobit reálný svět, takže i ceny jsou v některých případech autentické.

Nyní však k druhé straně mince samotného GTA 5. Nikdo není dokonalý, hra někdy doskakuje nebo se pomalu vykresluje textura, ale při tak kvalitních efektech (Obrovská rozloha, střídání dne a noci s malebnými východy a západy slunce a výměnou počasí, ranními mlhami, krásně animovanou oblohou) a příběhu nemůže toto autorům mít za zlé. Nejlépe graficky je zpracován severní venkov, který ukazuje americkou nahotu v pravém slova smyslu.

Ve východním koutě ostrova si musíte dát pozor na vojenskou základnu Fort Zancudo, kde nedoporučuji létat vysoko nebo jste o pár chvil dole – sestřeleni proti-letadlovou ochranou.

Mapa je sice celá otevřená, ale abyste ji celou viděli musíte ji projet. Při úplném zobrazení mapy vám také dobře funguje GPS navigace. Celý ostrov můžete rychle objet pomocí hlavní dálnice. Za návštěvu také stojí Mount Chiliad, kde se můžete i s kolem nebo motorkou nechat vyvést lanovkou.

Mapa GTA 5

zdroj: www.eurogamer.czfoto: www.rockstargames.com

 

 

Štítky:

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

  • Paolo Grande

    Ten sloh, ty obraty… To psalo nějaké osmileté dítě? „Nejlépe graficky je zpracován severní venkov, který ukazuje americkou nahotu v pravém slova smyslu.“ :D

Nahoru