Herní notebooky? To je jen mýtus, který ve skutečnosti neexistuje!

Herní notebooky? To je jen mýtus, který ve skutečnosti neexistuje!

Nadupaný herní notebook za XY tisíc! Asfalt trhající notebook, který rozjede nejnovější pecky! Křičí to na nás ze všech stran. Technické údaje napsané výrazným a velkým fontem, zatímco se cena krčí někde opodál. Různé obchody nám vnucují iluzi, že existují notebooky, na kterých si zahrajeme stejně, jako na desktopu a herní zážitek bude rovněž stejný, s výhodou přenosnosti notebooku. A věřte nebo ne, ale takové notebooky snů se dají koupit už za 20 tisíc! Úžasné, že ano? Tedy vlastně ne. Pojďme se vrátit z nebes zpátky na zem a zjistit, proč ještě hromadně nehrajeme na těchto takzvaných výkonných mašinách.

Ale letáky nelžou!

Bylo by naivní si myslet, že budou obchody uvádět celé a pravdivé údaje. Samozřejmě je uvedeno jen to, co jde ruku v ruce s výhodným marketingem. Co na tom, že si kupující pořídí jeden z „herních“ notebooků a doma se bude divit, proč se mu jeho oblíbené hry trhají na nízké detaily? Peníze jsou v pokladně a kupující se nemůže nijak bránit, protože dostal přesně to, co si vybral.

Co tedy notebooky tak moc odlišuje od normálních desktopů?

Výkon komponentů
V zájmu přenosnosti se do notebooků cpou mobilní verze desktopových součástek a v důsledku toho trpí celkový výkon notebooků. To nenápadné písmeno M, kterým končí všechny názvy grafických karet u notebooků, vlastně znamená, že je to stejné, jako desktopová verze. Mínus až několik desítek procent výkonu. Tolik k tomu, proč se vám hra seká.

Špatná optimalizace her pro notebooky
A pokud se i tak rozhodnete skálopevně jít do opravdu drahého notebooku, můžete narazit na problém, který nevyřeší ani nejlepší komponenty, což je špatná optimalizace pro tyto mobilní zařízení ze strany vývojáře. Jedno pitomé okno s chybou může zruinovat celý váš herní zážitek.

Chlazení
Opravdu výkonné komponenty musí být u počítače dobře chlazeny, a protože je v notebooků daleko méně místa jak na součásti, tak na chlazení, tak se musí něco ubrat, což často bývá výkon (viz výše). Nicméně ani toto nezaručí, že notebook nebude mít problémy s chlazením. Ony slavné levné herní notebooky mají totiž ve zvyku se nepříjemně přehřívat, vzhledem k tomu, že se dost šetří na kvalitních materiálech.

Cena?
Tohle snad není třeba dále rozebírat, v poměru výkon/cena, notebook netrumfne stolní počítač v jakékoliv cenové relaci.
Na závěr je třeba říct, že notebook byl vytvořen jako přenosný počítač pro jednodušší úkoly. Není primárně určen pro 3D rendering, práci s videi, nebo právě pro hraní her.

Je studentem střední školy se zaměřením na informační technologie. Zajímá se především o počítačovou grafiku a programování. Rovněž sleduje dění a aktuality na internetu.

Komentáře

Nahoru