Herní notebooky? To je jen mýtus, který ve skutečnosti neexistuje!

Herní notebooky? To je jen mýtus, který ve skutečnosti neexistuje!

Nadupaný herní notebook za XY tisíc! Asfalt trhající notebook, který rozjede nejnovější pecky! Křičí to na nás ze všech stran. Technické údaje napsané výrazným a velkým fontem, zatímco se cena krčí někde opodál. Různé obchody nám vnucují iluzi, že existují notebooky, na kterých si zahrajeme stejně, jako na desktopu a herní zážitek bude rovněž stejný, s výhodou přenosnosti notebooku. A věřte nebo ne, ale takové notebooky snů se dají koupit už za 20 tisíc! Úžasné, že ano? Tedy vlastně ne. Pojďme se vrátit z nebes zpátky na zem a zjistit, proč ještě hromadně nehrajeme na těchto takzvaných výkonných mašinách.

Ale letáky nelžou!

Bylo by naivní si myslet, že budou obchody uvádět celé a pravdivé údaje. Samozřejmě je uvedeno jen to, co jde ruku v ruce s výhodným marketingem. Co na tom, že si kupující pořídí jeden z „herních“ notebooků a doma se bude divit, proč se mu jeho oblíbené hry trhají na nízké detaily? Peníze jsou v pokladně a kupující se nemůže nijak bránit, protože dostal přesně to, co si vybral.

Co tedy notebooky tak moc odlišuje od normálních desktopů?

Výkon komponentů
V zájmu přenosnosti se do notebooků cpou mobilní verze desktopových součástek a v důsledku toho trpí celkový výkon notebooků. To nenápadné písmeno M, kterým končí všechny názvy grafických karet u notebooků, vlastně znamená, že je to stejné, jako desktopová verze. Mínus až několik desítek procent výkonu. Tolik k tomu, proč se vám hra seká.

Špatná optimalizace her pro notebooky
A pokud se i tak rozhodnete skálopevně jít do opravdu drahého notebooku, můžete narazit na problém, který nevyřeší ani nejlepší komponenty, což je špatná optimalizace pro tyto mobilní zařízení ze strany vývojáře. Jedno pitomé okno s chybou může zruinovat celý váš herní zážitek.

Chlazení
Opravdu výkonné komponenty musí být u počítače dobře chlazeny, a protože je v notebooků daleko méně místa jak na součásti, tak na chlazení, tak se musí něco ubrat, což často bývá výkon (viz výše). Nicméně ani toto nezaručí, že notebook nebude mít problémy s chlazením. Ony slavné levné herní notebooky mají totiž ve zvyku se nepříjemně přehřívat, vzhledem k tomu, že se dost šetří na kvalitních materiálech.

Cena?
Tohle snad není třeba dále rozebírat, v poměru výkon/cena, notebook netrumfne stolní počítač v jakékoliv cenové relaci.
Na závěr je třeba říct, že notebook byl vytvořen jako přenosný počítač pro jednodušší úkoly. Není primárně určen pro 3D rendering, práci s videi, nebo právě pro hraní her.

Je studentem střední školy se zaměřením na informační technologie. Zajímá se především o počítačovou grafiku a programování. Rovněž sleduje dění a aktuality na internetu.

Komentáře

 • Mraček Tomáš

  Totální nesmysl herní notebooky se dají pořídit pod 20 tisíc je to uplně normální cena herní notebook- to znamená že je vybavený špičkovými věcmi. Žádný počítač snů prostě jenom sou uvnitř dobré věci to jde udělat s každým počítačem či notebookem. Co se týče větrání tak to stíhá větrání do notebooku vsaje vzduch který následně vyfoukává problém je ,že ten vzduch se ohřeje. Tím pádem se nasává teplý vzduch a neochlazuje se.!!!!!

 • Mraček Tomáš

  Totální nesmysl herní notebooky se dají pořídit pod 20 tisíc je to uplně normální cena herní notebook- to znamená že je vybavený špičkovými věcmi. Žádný počítač snů prostě jenom sou uvnitř dobré věci to jde udělat s každým počítačem či notebookem. Co se týče větrání tak to stíhá větrání do notebooku vsaje vzduch který následně vyfoukává problém je ,že ten vzduch se ohřeje. Tím pádem se nasává teplý vzduch a neochlazuje se.

  • Archi

   Naopak bych řekl, že autor článku tomu rozumí a mluví mi z duše… Skutečně herní notebook opravdu neexistuje. Jsou jen notebooky, na kterých si lze zahrát i nejnovější hry na plno, bohužel stojí cca od 60 do 90 tisíc, všechny topí přes 90°C a mnohdy se dostanou až na omezovač 105°C na grafice, o přenosnosti nemůže být řeč, na opravu se během záruky dostanou i 3x, a po záruce máte akorát průvan v peněžence, nefunkční notes, oči pro pláč a v konečném dúsledku dojdete k závěru, že stolní PC za 20 000,- Kč by vám posloužil lépe klidně i 5 a více let, jen s menší obměnou grafiky si na tom zahrajete pořád všecko. To jest k těm drahým notesům, na kterých si tedy skutečně zahrajete a které topí hlavně kvůli vysokému výkonu. Masově si ale lidi pořizují levné „herní“ notebooky do 20 000,- , které topí nikoliv kvůli vysokému výkonu, ale kvůli mizernému poddimenzovanému chlazení, nekvalitnímu zpracování, a v neposlední řadě taky kvůli zákazníkům samotným, protože těm vadí, když se byť jen trochu větráček ozývá, a tak jim výrobci vycházejí vstříc a nastavují vyšší otáčky až na pekelně vysoké teploty… Další věc je, že notebooky s jedním chladícím okruhem mají ventilátory řízené jen dle čidla procesoru, takže procík na 40 a grafika si to klidně vaří přes 80 třeba jen při prohlížení vebu, protože při tak nízké teplotě procesoru jede ventilátor na minimum. Vyjímky se najdou ale je jich poskrovnu a běžný uživatel nemá ani páru, že by měl vybírat notebook, který netopí, respektive grafika v maximech dosahuje 70°C a procík v maximech 70-80, ten tak často neodchází jak grafiky, když odejde, je možné ho vyměnit, a navýc jsem zažil studené spoje na slotu procesoru jen jennou a bylo to AMD topící přes 90°C. Výše popsaného jste možná pochopili, že nemluvím jen tak do větru, ale jsou to znalosti z dlouhodobé praxe ze servisu. A na závěr si tipnětě nejčastější závadu notebooků – správně, je to grafika, v nejmenovaném servisu jsme spravovali cca 250 notebooků denně a cca 65% z toho byla vadná grafika. A na záver ještě jednou si typněte, jaký je nejspolehlivější notebook? – Na značce tolik nesejde, hlavní je aby měl chipset od Intelu a integrovanou grafiku od intelu, ještě lepší jsou ty dnešní Core I3,I5,I7 s integr. grafikou v procesoru. AMD a nvidia chipset je náchylný na studeňáky a tudíž i na opravy… A na závěr co z toho vyplívá? – herní notebook je jen mýtus, spolehlivý a mobilní notebook s integr. grafikou se na hry nehodí. A kdo mi přeci jen nevěří, tak ať s klidem nakupuje „herní notebook“, protože jak se říká, všeho do času a na vlastní kůži každý pozná… Howk.

 • Jiřan Informatik

  Musím souhlasit.. Nevím, kde jste přišli na to, že si všechno cucá z prstu :) .. Mám ntb s i7 ivy bridge (2.2 – 3.1 ghz s turbo boostem), 8 giga ramek a dvougigovou externí nvidiu geforce gt 630M a nejnovější hry na full detail nerozjedu ani omylem :) .. + a i když bych je rozjel, tak jenom na chvíli, protože potom by mohl začít hořet stůl od toho jak to vaří :D

Nahoru