Dnes vyšlo 15 článků

Herní časopis Level nadobro končí

Herní časopis Level nadobro končí

Již nějaký ten pátek se šuškalo o tom, zda Level přežije. Dnes již víme, že ne. Vydavatelství Burda Praha dnes v 10:40 formou tiskové zprávy oznámilo, že se rozhodlo vyřadit ze svého portfolia herní časopis Level. Ten vycházel na našem území od roku 1995. Posledním číslem bude Level 230.

“Level 230 vyjde v obvyklé kvalitě s plnou hrou Alan Wake se zpožděním, konkrétně začátkem příštího týdne,” informovala redakce Levelu na oficiální Facebook stránce. “Co se týče předplatitelů, informace se dozví z dopisu uvnitř časopisu a budou pravděpodobně kontaktování novým majitelem značky Level.”

Podle dostupných informací tak byla značka Level prodaná novému majiteli. Spekulovalo se o obchodu JRC, který připravuje nový projekt. Každopádně současná redakce Levelu nebude mít s tím novým nic společného. Zůstává totiž u vydavatelství Burda Praha. Nakonec vyšlo najevo, že novým majitelem papírového časopisu Level se stalo malé neznámé vydavatelství Naked Dog, s.r.o.

Budoucnost Hrej.cz, které bylo s Levelem v posledních letech spjato, se i přes ukončení vydávání časopisu Burdou jeví prý velice pozitivně a vydavatelství zůstává provozovatelem webu i nadále. Ve 13:00 hodin bychom měli být chytřejší ještě víc, protože kluci z redakce budou dělat na svém Twitch.tv kanálu “krátkou konferenci”. Na ní se bude odpovídat na některé dotazy a redakce se pokusí vnést do celé situace více světla. Dojdeme snad jen, že průměrný měsíční náklad a prodeje Levelu už dlouhodobě klesaly. Oproti tomu se konkurenční Score zatím pořád drží na lepších číslech a jeho dlouhodobý pokles není tak výrazný, jako v případě Levelu.

Nový majitel značky Level

Odpoledne potom vyšlo najevo, že tím kupujícím značky Level od Burdy je neznámé malé vydavatelství Naked Dog, s.r.o., které podle Magaziny.cz od 1. 5. 2013 mělo “převzít vydávání Levelu”. Jejím jednatelem a stoprocentním vlastníkem je Ondřej Průša, bývalý šéfredaktor právě Levelu, který do roku 2008 vydával ukončený časopis Svět DVD a od té doby je v této oblasti nečinný. Později se angažoval v mnoha neherních aktivitách, jako třeba výherní server Bonus.cz apod. A od roku 2009 je odpovědný za vývoj/produkt ve společnosti Tiscali Media.

Proč si Level od Burdy pro sebe pořídil (a za jakou cenu), jestli to bylo pouze z čiré nostalgie, aby časopis úplně nezanikl. A nebo zda ho k tomu vedly i nějaké jiné důvody, jako třeba získání adres předplatitelů, přeprodej všeho někomu jinému nebo schování si značky Level pro nějaké budoucí aktivity v herní oblasti (např. jen uvádění plných her na stánky), zatím není známo.

Změny v minulém roce, klesající prodeje a co na to Score?

Že se okolo Levelu něco děje, signalizovaly některé kroky v minulém roce, kdy se nejprve v lednu 2012 ztenčil o jedno fyzické DVD s videoobsahem, čemuž se prý redakce snažila zabránit. Načež to v srpnu 2012 následovalo akční zlevnění ceny časopisu o 60 korun, které vydrželo i nadále, ale asi ani to nepomohlo k zvýšení prodejů.

Jak z veřejně dostupných auditovaných čísel uvádí například MediaGuru, v posledních letech průměrný prodaný náklad Levelu kontinuálně klesal, loni v průměru prodal už jen 4,6 tisíce kusů měsíčně, což bylo při meziročním srovnání o 20% méně. Po zániku GameStaru, Doupěte, PC Gameru či OXM u nás zůstává jediným herně zaměřeným papírovým magazínem Score. Jeho šéfredaktor Mikoláš Tuček se zatím nevyjádřil k tomu, jestli Score bude na rozdíl od Levelu pokračovat s vydáváním Score dál a nebo jestli bude Score tím druhým končícím subjektem. Nicméně zatím to vypadá, že Score končit nehodlá, neboť prý měl vyšší prodeje.

Co stojí za úpadkem papírových časopisů Level, Score a mnohými dalšími?

Za úpadkem tištěných časopisů může zejména rozmach internetu, kdy i sami současní a bývalí čtenáři Score nebo Levelu uvádí, že vlastně nemají důvod si tyto časopisy kupovat. Jelikož dnes jsou recenze a návody volně dostupné na internetu, dema si mohou stáhnout na stránkách vývojářů, nelegální plné verze her jsou taktéž k nalezení na internetu, včetně cracklých patchů a updatů. Dříve totiž tyto časopisy obsahovaly (a stále obsahují) plné verze her, které však buď stály třeba 1 000 Kč v obchodech a nebylo je možné sehnat nikde jinde. Nyní však již přišly i o ten poslední důvod, proč by je čtenáři měli číst.

Z redakce se totiž vytratila během času legendární jména jako Michal “Wolf” Rybka, Jan Eisler (Ice), Andrej Anastasov (Mamoulian), Karel Papík a mnohá další legendární jména, která však již žádný redaktor nedokázal plnohodnotně nahradit.

Zdroje: https://www.eurogamer.cz/articles/2013-05-03-asopis-level-koni-svou-innost

Komentáře

Nahoru