Hawthornův efekt – co doopravdy zvýší produktivitu zaměstnanců?

Hawthornský efekt je sociálně-psychologický pojem popisuje jev, který si zakládá na otázce vlivu změn pracovního prostředí na pracovní výkony zaměstnanců. 

dělník

Hawthornův experiment je soubor pokusů prováděných na dělnících ve Western Electric Company Chicago.

Hawthornův efekt ukazuje, že produktivita se neodvíjí od technických podmínek na pracovišti, ale má psychologické příčiny. Na základě těchto poznatků lze zvyšovat produktivitu firmy a vzájemnou komunikaci.

Tento jev je na zakládě Hawthornského experimentu, což  je soubor pokusů prováděných na dělnících ve Western Electric Company Chicago v letech 1924–1934, pod vedením profesora Harvardovy univerzity George Eltona Maya, kterého požádala továrna o pomoc, kvůli neefektivnímu způsobu práce.

George Elton Maya vymyslel projekt, při kterém rozdělil dělníky na dvě skupiny – experimentální a kontrolní. Experimentální skupině měnili podmínky a v kontrolní skupině nechávali podmínky stejné, na jaké byli dělníci zvyklí. V jednom z experimentů například výzkumníci zvýšili intenzitu osvětlení v experimentální skupině a pozorovali produktivitu ve skupinách. Zjistili, že se zvýšil se  pracovní výkon také v kontrolní skupině, aniž by u ní došlo ke změně pracovních podmínek. Ukázalo se, že na dělníky nepůsobilo různé osvětlení tolik, jako fakt, že se účastní nějakého experimentu, což vedlo k zvýšení zájmu a pracovní motivace.

V jednom z experimentů  George Elton Mayo přesvědčil dělníky, že jim zvýšení světla pomůže, jejich výkonnost se při zvýšení intenzity světla zvýšila. Když je přesvědčil o tom, že jim pomůže snížení, jejich výkonnost se zvýšila při snížení intenzity světla.

Pro druhou fázi svého experimentu  Mayo vytvořil speciální místnost, ve které se měnily technické podmínky práce, jako je teplota, osvětlení nebo doba přestávek. Každá z vybraných pracovnic byla řádně proškolena ohledně průběhu experimentu a poté získala zvláštní privilegia oproti ostatním pracovníkům firmy. Kromě toho, že vybraná skupinka dělnic pracovala v oddělené místnosti, se mohla také svobodně pohybovat po pracovišti, kdykoliv mezi sebou během pracovní doby komunikovat nebo si volit vlastní tempo práce. Tato privilegia jim dodávala pocit důležitosti a efektivita jejich práce se zvýšila. Postupem času se ukázalo, že produktivita se neodvíjí od technických podmínek na pracovišti, ale má psychologické příčiny.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru