Harvard nainstaloval skryté kamery pro zkoumání docházky studentů

Harvard nainstaloval skryté kamery pro zkoumání docházky studentů

Dokonce i studenti na těch nejlepších univerzitách mohou mít problémy s docházkou. Na Harvardu univerzitní úřednici kontrolovali docházku na hodiny pomocí tajně nainstalovaných kamer.

Celý tento výzkum probíhal tento rok na jaře. V každé posluchárně byly umístěny kamery, které každou minutu fotily místnost. Poté speciální počítačový software analyzoval fotky a zjišťoval, kolik lidi se zúčastnilo přednášky. Poté byly fotografie zničeny.

V čem je tedy problém? Studenti o tom nevěděli. A dokonce ani profesoři o tom neměli tušení. Vše se to provalilo až na nedávném setkáním vedoucích fakult, kde se na toto téma zeptal jeden profesor.

Vedení se hájí tím, že to bylo tak schválně, aby shromážděné údaje byly přesné. Navíc zdůraznili, že účelem nebylo sledovat konkrétní studenty nebo analyzovat profesory. Dokonce profesoři mají přístup k datům z tohoto výzkumu.

I tak ale této incident vyvolává otázky. Například je etické tajně sledovat skupinu v rámci výzkumu? Pokud ano, tak jak dlouho? A v a jakém rozsahu?

Takto vypadají posluchárny na Harvardu. Tedy kdo ví, jestli tam vždy chodí tolik lidí...

Takto vypadají posluchárny na Harvardu. Tedy kdo ví, jestli tam vždy chodí tolik lidí…

Každopádně vždy zde musí být zachována rovnováha mezi získáním užitečných dat a našim soukromím. Například když si Facebook v rámci výzkumu hrál s emocemi uživatelů, tak podle mnoha lidí to už bylo skutečně přes čáru. V tomto případě se Harvard hájí i tím, že tento projekt byl schválen i školní radou, a že příště již kontaktuje nějaké profesory či asistenty.

A teď je jenom otázkou, jestli se tyto výzkumy objeví i na našich školách. Co myslíte?

Zdroj: theverge.comFotografie: Chaval Brasil via Compfight cc, jeanbaptisteparis via Compfight cc

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru