Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Harnas – Záchranný tábor pro divoká zvířata

Sledujte, jak se z farmářů Nicka a Mariety stali ochránci divočiny na plný úvazek

Kdekoli na světě bývají zvířata postižená nepřízní osudu umisťována do útulků, které obvykle nejsou příliš radostným místem k životu. V Namibii na jihu Afriky ale nalezneme zcela jiný druh takového útočiště – zvířecí sirotčinec o rozloze 10 000 hektarů, který je doslova rájem pro divoká zvířata.

Dokumentárně přírodovědný seriál Harnas – Záchranný tábor pro divoká zvířata vás seznámí se záchrannou stanicí, jejími provozovateli i zvířecím osazenstvem – od lvů, gepardů a šakalů přes zebry, mravenečníky a paviány až po ovce, kozy a prasata.

Nahlédneme pod ruce dobrovolníků, na které denně čeká bezpočet úsměvných příhod i náročných úkolů: od krmení lvů a gepardů přímo v buši, přes každodenní procházky s tlupou nezvedených paviánů po chytání uprchlých surikat. Každý den přináší novou výzvu, například jak nakrmit mláďata leoparda nebo nosorožce přímo z láhve.

Harnas, který jako záchranné centrum otevřel poprvé své brány veřejnosti v roce 1993, byl původně běžnou farmou a chov dobytka byl pro její obyvatele – Nicka a Marietu Van der Merwe – hlavním zdrojem příjmu.

Vše se změnilo, když Nick a Marieta zachránili týraného kočkodana. Zanedlouho ukončila provoz zoologická zahrada v Jihoafrické republice a věnovala své lvy do péče rodiny Van der Merweových. Následná publicita spustila přísun zvířat ze všech koutů a z koníčka se stala práce na plný úvazek. Dnes Harnas hostí téměř 80 druhů živočichů.

Posláním Harnasu je záchrana a ochrana živočichů postižených nebo ohrožených lidským jednáním. Jednak zachraňuje zvířata z nebezpečných situací, jednak přijímá postižená zvířata nalezená například farmáři. Dává jim druhou šanci v bezpečném, uzavřeném, avšak rozsáhlém prostoru uzpůsobeném tak, aby co nejvíce připomínal přírodní prostředí. Harnas spolupracuje i s dalšími organizacemi na ochranu zvířat a v případech, kdy je to možné, vypouští zachráněné jedince zpět do přírodních rezervací v Namibii.

Sledujte s námi úsilí a nadšení lidí pro záchranu mnohdy kriticky ohrožených živočichů poznamenaných lidskou činností nebo naopak nečinností.

  • PREMIÉRA NA VIASAT NATURE
  • Vždy v pondělí-pátek od 13. července do 7. srpna v 16:35 hodin

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru