Dnes vyšlo 15 článků

Hardwarové čištění vašeho počítače

Hardwarové čištění vašeho počítače

Určitě jste už viděli leckde po netu fotky “špinavých” počítačů od prachu.

Obrázek jsem kvůli autorským právům dát nemůžu, tak si klikněte na odkaz: https://images.google.com a do textového vyhledávacího pole dejte heslo “prach AND počítač”

Proč vadí počítači prach ?

Vrstva bordelu způsobuje bariéru předávání tepla z čipů do vzduchu, tudíž se integrovaný obvod čím dál víc zahřívá a chybuje. Když je vám vedro taky se obtížněji soustředíte. něco podobného je i v elektronice jen trochu jinak.

Prčo o prachu píšu, když je to samozřejmost ? Protože je léto a čas vysokých teplot vzduchu, …

Jakou teplotu počítač snese  (integrované obvody jako čipset, hlavní a grafický procesor – CPU, GPU, pevné disky) ?

Počítačové čipy obvykle snáší teploty do  cca 60 až 80 °C (záleží na TYPU).  Předložku do, jsem zvýraznil jako hraniční teplotu. Když vám měřící aplikace nebo teplotní panel ve skříni ukazuje tuto teplotu. měli by jste počítač vypnout a nechat vychladnout. Pokud se počítač zahřeje za pár minut znova na tuto teplotu je něco uvnitř špatně.

U pevných disků uvažujte teplotu ještě nižší. Přece jen je tam nějaký mechanický pohyb (točí se plotny, pohybuje se raménko se čtecí hlavou). je tam nějaké čepové tření v ložiskách a jak jistě víte z fyziky pokud jste dávali pozor, tak tření je zdroj tepla, protože se neužitečná práce ve tření přeměňuje právě na teplo.

Kde se prach bere a jak se mi dostane do počítače ?

Různými škvírami ve skříni a dýchacími otvory v notebookách a tabletech a prach ve vzduchu nasávají ventilátory.

Hlavní součást prachu jsou šupiny z vaší odumřelé kůže a různé obroušené částice z chodníků, silnic, zeminy, které roznáší vítr a nafoukají se vám do bytu, okny a dveřmi

Jak prach odstraním z počítače ?

Úplně nejideálnější je celý počítač rozebrat na jednotlivé komponenty a každou ofouknout vzduchem z kompresoru, ale pozor ať je vzduch suchý nebo stlačeným vzduchem ve spreji.

Vzduchem ve spreji nepracujte v uzavřené místnosti, protože obsahuje propan, což je výbušný hořlavý plyn z toho plyne, že u toho nesmíte i kouřit.

Kouřící poznámka na okraj:

Kuřáci mají dost velký problém uplavat 50 m pod vodou, protože oxid uhelnatý se váže na hemoglobin (látka v červených krvinkách) lépe než kyslík, tudíž už na červené krvince není na kyslík místo, aby jej dopravila do celého těla a hlavně do mozku, který ho potřebuje nejvíce.Navíc kouření též zanáší plíce škodlivými jinými látkami, např. dehtem a a není v nich místo, pro vzduch.

Uvědomte si, že kyslíku je ve vzduchu jen 21 procent (zopakujte si výpočet procentové části z matematiky) -> Tedy čím míň vzduchu v plicích bude tím bude ještě menší poměrná část kyslíku.

Určitě jako první vám padne do očí, když počítač rozeberete, stačí otevřít skříň, prach ve ventilátorech.

Jednak vrstvy prachu na lopatkách ventilátorů způsobují “nevyváženost” a ventilátor ¨pak více hučí protože se otáčivá část hýbe jiným směrem než byla projektována a je jiný aerodynamický odpor a jednak působí jako katapult že prach z lopatek háže dál do skříně či do pasivu, na kterém je osazen.

Aktivní a pasivní chladiče

Pro čištění je dobré  znát něco z technologie chlazení. pasivní chladiče jsou kusy hliníku nebo mědi osazené na čipech (černé obdélníčky a čtverečky s množstvím tenkých drátků, lezoucí do základní desky počítače nebo přídavné karty, např. grafiky, zvukovky, …  )

Pokud je chladič jen kus “železa”, stačí ho jen sundat a vyprášit

Pasivní chladiče můžete umejt i pod sprchou (klidně si můžete pod tu sprchu s pasivním chladičem vlézt i sami, že umyjete jak chladič tak i sebe  :mrgreen: ), ale po umytí pasivní chladič IHNED osušte, aby nevznikla koroze, můžete použít i fén.

Pokud je pasiv kombinovaný i s větrákem či nějakou elektronikou (teplotní čidla) tak POD VODU v ŽÁDNÉM případě !

To jsou už tzv. aktivní chladiče, kde ventilátor pomáhá rozproudit vzduch, aby rychleji se z plechu odvádělo teplo pryč.

Když už budete počítač rozebírat a čistit jednotlivé komponenty od prachu, nezapomeňte nanést i novou vrstvu teplovodivé pasty, nejlépe s ionty stříbra mezi teplotně vyzařovací plochu čipu a pasivním chladičem.

Rovněž je dobré, když už máte nějaké karty venku nastříkat na elektrické kontakty čistící sprej na toto určený, pro chemické očištění, aby nevznikaly zbytečné elektrické přechodové odpory, které rovněž způsobují teplo a můžou být i příčinou předčasného selhání hardwaru.

 

Přečtěte si i jak vyčistit počítač i od zbytečných souborů

Komentáře

Nahoru