Hadrian X je robot, který vám postaví dům za dva dny

Unikátní robot dokáže položit 1 000 cihel za hodinu a pracovat 24 hodin denně. Ve své podstatě se jedná o robotické rameno, které pokládá cihlu vedle cihly a namísto malty používá lepidlo zlepšující tepelnou účinnost.

Stavba rodinného domu trvá pouhé 2 dny, protože robot jménem Hadrian X si nikdy nebere přestávku na svačinu. Úžasného 3D automatického stavebního robota, který by mohl znamenat revoluci ve stavebnictví, vyvinula australská společnost Fast Brick Robotics. Robotické rameno je připevněno na nákladní automobil, a tak snadno se dá přijet na jakoukoliv stavbu. Využívá 30 břemen, které zajišťují stabilitu při práci.

hadrian x

Robotické rameno Hadrian X, Zdroj: YouTube

„Jsme revoluční firma a jsme o krok blíže k nastolení plné automatizace,“ prozradil CEO Mike Pivac.

Hadrian X namísto tradiční malty bude používat stavební lepidlo a dokáže pracovat s cihlami různých velikostí.

„Využitím adhezní vazby namísto tradiční malty se maximalizuje rychlost stavby, pevnost a tepelná účinnost konečné struktury,“ prozradila společnost.

Společnost Fast Brick Robotics popisuje svůj vynález jako 3D automatizovanou robotickou stavební technologii. Robotické rameno v podstatě dokáže uchopit, zvednout a položit cihlu vedle předchozí cihly. Aplikuje lepidlo pod tlakem, tudíž není nutný žádný lidský faktor.

hadrian x gif

Zdroj: YouTube

Mark Pivac, zakladatel společnosti Fast Brick Robotics, řekl: „Lidé byli ti, kteří pokládali cihle asi 6 000 let, a od té doby nedošlo k žádné průmyslové revoluci. Snažili se stavebnické práce automatizovat. A nyní jsme spojili několik technologií, čímž jsme se dostali na úroveň, kdy je možné práce ve stavebnictví automatizovat.“

Robotické rameno je dlouhé 28 metrů a připevněné na nákladní automobil. Konec ramene tvoří jakási „ruka“, která chytí, vyzvedne a umístí cihlu na správné místo. Podporuje 3D počítačové návrhy (CAD), přes které se vypracuje tvar domu či stavby. Poté robot vypočítá, kde by každá cihla měla být.

Vývoj robota Hadrian X trval asi deset let a stál 4,5 milionů liber. Ale výsledkem je pracovník, který pracuje 24 hodin týdně a 365 dní v roce. Speciální robotické rameno budou využívat nejprve v západní Austrálii a poté se bude rozšiřovat do zbytku země. V konečném důsledku by měl být robot nápomocen po celém světě.

Mike Pivac podotkl, že nemá nic proti zedníkům, jednoduše chtěl zlepšit proces výstavby nemovitostí.

Zdroj: Daily Mail

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru