Dnes vyšlo 15 článků

HACKEŘI ÚTOČÍ! Na dálku ovládali brzdy a převodovku auta Jeep Cherokee

Čím novější automobil, tím propracovanější a modernější technika. Přestože je stále nezbytná přítomnost řidiče pro řízení běžných vozidel, může jízdu narušit třetí strana – hacker. Prostřednictvím počítače je možné ovládat nejen klimatizaci, rádio a stěrače, ale také brzdy a převodovku. Pakliže se do systému vozidla nabourá nepovolaná osoba, může jízda skončit tragicky.

ScreenHunter_2

V hlavní roli Jeep Cherokee

Dva špičkoví hackeři se nabourali do automobilu jedoucím po dálnici a zmocnili se kontroly nad vozidlem. Naštěstí, celá situace byla plánovaná, neboť Angry Greenberg si objednal specialisty na internetovou a automobilovou bezpečnost. Do nového modelu Jeep Cherokee se nabourali Charlie Miller a Chris Valasek. Za volantem seděl Greenberg a užíval si komfortní jízdy po dálnici do doby, než se do systému prostřednictvím internetu a softwaru nabourali hackeři.

Ovládali klimatizaci, stěrače, brzy i převodovku

Aby se dva specialisté dostali do systému automobilu, nepotřebovali žádné heslo a přístupové kódy. Nejprve začali nastavovat klimatizaci, rádio a pohráli si s předními stěrači a ostřikovačem. Nicméně tím jejich činnost zdaleka nekončila. Poté se pustili do ovládání převodovky, přičemž zařadili neutrál. Nebylo možné zrychlovat. Posléze nebylo možné ani zpomalovat, protože pod svou kontrolou měli také funkčnost brzd.

ScreenHunter_1

Hackeři se dokážou nabourat do systému běžných aut.

Znepokojivý je fakt, že se hackeři mohou nabourat do systému novějšího automobilu americké automobilky Chrysler. Důvodem je, že vozidla jsou napojena na internet prostřednictvím systému UConnect. Momentálně je v ohrožení půl milionu automobilů disponujících tímto systémem.

Chrysler pracuje na opravách chyb

Tento test potvrdil, že mezery v bezpečnosti automobilů jsou poměrně velké. Chrysler však opravuje systém UConnect, aby nemohlo dojít k jeho nabourání.

Zdroj / Foto: Wired

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru