Hackeři ukradli miliony. Ale kvůli hloupé chybě byli dopadeni

Zhruba před dvěma lety skupina hackerů přišla na to, že bankomaty vydají peníze pouhým odesláním SMS zprávy. Ačkoliv na první pohled scéna vypadá jako ze sci-fi filmu, počítačoví piráti skutečně tímto způsobem vybírali peníze z bankomatů. První vše nasvědčovalo tomu, že kybernetičtí zločinci jsou natolik fikaní, že dopadnout je nebude snadné. Ale nakonec udělali hloupou chybu, která je prozradila.

V posledních dvou letech se hackeři zaměřili především na bankomaty ve Velké Británii, přičemž jejich hlavním útočištěm byl Londýn. A dokázali za dva roky ukradnout více než 1,5 milionů liber (cca 45 milionů korun).

hack-813290_1280

Zdroj: Pixabay

V čele útoků stál třicetiletý rumunský hacker jménem Emanual Leahu, který skončil v září letošního roku za mřížemi. A pouta skončila na rukách dalších dvou hackerů, kteří do skupiny patřili. Kybernetičtí zločinci z pětičlenného gangu zapomněli na přítomnost kamer u bankomatů, a tak se jim tato nepozornost stala osudná. Za mřížemi už sedí tři hackeři a zbývající dva útočníci se ukrývají v Rumunsku.

A jak vykrádali bankomaty? Uvnitř bankomatů se nachází obyčejný počítač, tehdy pracující pod operačním systémem Windows XP. Útočníci připojili k USB portu mobilní telefon, přes který se do operačního systému dostal nezvaný host jménem virus Ploutus. Stačilo, aby hacker odeslal na připojený telefon SMS zprávu ve speciálním tvaru, a tím dostal požadovanou sumu z bankomatu.

K USB portu se zločinci dostali snadno, protože horní část počítače je chráněna pouze malým zámkem, který se dal snadno překonat.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru