Hackeři se nabourali do bankomatů a ukradli 45 milionů dolarů

Hackeři se nabourali do bankomatů a ukradli 45 milionů dolarů

Klasickým bankovním loupežím už patrně odzvonilo. U nových „parádních kousků“ si lupiči nešpiní ruce. Konec lyžařským maskám, výhrůžkám personálu či odemykání trezoru. Budoucnost legendárních loupeží patří počítačovým mágům. Jako těmto.

Jednalo se o dvě precizně připravené a provedené operace, které zahrnovaly lidi z více než pětadvaceti států, jednající přesně a v dokonalé kooperaci. V rámci několika hodin se zloději nabourali do tisíců bankomatů a ukradli z nich více než 45 milionů dolarů.

Zkušení hackeři i pouliční zlodějíčci

Plán loupeže byl skutečně důkladně připravený. Zahrnoval na jedné straně zkušené hackery, kteří v tichosti za počítačem manipulovali finanční informace, na straně druhé pak obyčejné pouliční zloděje, kteří využili obdržené informace k vyloupení příslušného bankomatu.

První byla dopadena pouliční skupina z New Yorku, dva muži, kteří prostě jezdili po městě, vybírali peníze a doslova jimi vycpávali své auto. Ve čtvrtek bylo obviněno dalších osm lidí, včetně pravděpodobného vůdce skupiny, který byl před měsícem nalezen mrtvý v Dominikánské republice. Jak se ale nechali slyšet různí odborníci, jedná se stále pravděpodobně o největší a nesofistikovanější zločin svého druhu.

Zloději navíc svým činem odhalili přímo zarážející zranitelnost finančních institucí po celém světě. Hackeři napadli banky ve Spojených státech, Spojených arabských emirátech nebo Ománu. A nejúspěšnější skupinou byli patrně Japonci: podařilo se jim ukrást více než 10 milionů dolarů.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2013/05/10/nyregion/eight-charged-in-45-million-global-cyber-bank-thefts.html

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru