Hackeři mohou zamířit i na vaši toaletu

Hackeři mohou zamířit i na vaši toaletu

Dneska si můžete koupit téměř cokoliv inteligentního – od chytrých telefonů až k chytrému záchodu. Podobně jako se dodnes diskutuje o tom, zda je důležité mít ve smartphonu antivir, to vypadá i s tím chytrým záchodem. I tady se můžete stát terčem hackerů. A věřte, že by vám to při sezení v té malé místnůstce opravdu nebylo moc příjemné.

Jen si to představte. Koupíte si inteligentní japonský záchod, který stojí neuvěřitelných 4200 dolarů (cca 82 000 Kč). Jste sami v té malé místnosti jen s ním a s dobrou knihou. Najednou se z ničeho nic spláchne nebo se aktivuje stříkání vody do bidetu. Ano, mohla by to být jednoduchá technologická porucha, vždyť techniky je v tomhle gadgetu opravdu dost. Ale mohl by to být také záludný útok hackera.

Inteligentní WC Satis je údajně náchylné ke kybernetickým útokům prostřednictvím Bluetooth. WC s Androidem má totiž prý pevně nastavené PIN pro Bluetooth na „0000“.Kdokoliv v dosahu tedy může získat přístup k jeho funkcím.

A v čem je problém?

Takový hacknutý záchod se může zdát docela neškodný, vždyť vlastně o nic nejde. Ano, nemůže se stát nic zvláštního. Jen budete mít větší spotřebu vody a elektřiny, ale to asi někomu, kdo si dovolí utratit 82 000 Kč za chytrý záchod, rozhodně nebude dělat starosti.
Nemluvíme tady ale o strašidelném pocitu, který může být spojen s těmito zdánlivě paranormálními jevy, když se záchod začne například sám splachovat.

Zatím je to jen teoretický problém

Případy hackování WC Satis zatím zpozorovány nebyly, jedná se tak o předčasné starosti. Ale Trustwave SpiderLabs varovaly, co by se v takovém případě mohlo stát:

„Útočníci by mohli způsobit, že přístroj nečekaně otevře nebo zavře víko, aktivuje bidet nebo spláchne, což zapříčiňuje nepohodlí či úzkost pro uživatele,“ řekli na bezpečnostní firemní poradě.

SpiderLabs také dále uvedly, že se pokoušely kontaktovat výrobce záchodu, ale bez úspěchu. Stále nebyla vydána žádná aktualizace pro jeho Android software.

Aplikace My Satis je přitom dostupná ke stažení z Google Play pro každého, aby si majitelé této toalety mohli zaznamenat své návštěvy oné malé místnůstky, ovládat hudbu a další schopnosti svého záchodu.

satis

Satis umí i svítit.

Některé technologie by možná měly zůstat bez inteligentních schopností.

Zdroje: pcmag.com, theatlantic.com; obrázky: core77.com, npr.org

Komentáře

Nahoru