Grum je mrtev a spamu ubylo

Po ránu je tady dobrá zpráva pro e-mailové schránky. Bude v nich méně spamu díky globálnímu úsilí o odstranění největšího světového spameru. Až 50 % nevyžádané pošty je pryč. Dramatický pokles je výsledkem koordinovaného útoku ze strany bezpečnostních firem a poskytovatelů internetových služeb na celém světě, kteří zlikvidovali síť infikovaných počítačů známých jako „Grum botnet“.

Grum byl jedním z největších světových spamerů a denně rozeslal kolem 18.000.000.000 emailů podle odhadů FireEye. Botnet spojil různé počítače a infikoval malwarem bez vědomí majitele a převzal je vnějším způsobem.

Grum se objevil na počátku roku 2008 a jeho malware infikoval několik set tisíc počítačů po celém světě a vyrobil velké množství reklamních spamů. Na svém vrcholu byl Grum největším spamovacím nástrojem. Mozek botnetu byl řízen servery roztroušenými po celém světě včetně Ruska, Panamy a Nizozemí. Ale to také byla fatální slabost. Síť neměla obnovitelný mechanismus, pokud všechny jeho servery byly současně offline.

Holandský poskytovatel internetových služeb ukončil v úterý činnost dvou základních Grum Command serverů. Panamský server byl odpojen ihned poté, takže jen jeden hlavní server v Rusku koordinoval celý Grum. Když si botnet operátoři uvědomili, že jejich síť byla terčem útoku, spustili úhybné akce a začali přesunovat svůj provoz na čerstvou sadu zálohovacích serverů na Ukrajině. Tým Cybersecurity v Rusku ihned zjistil na internetu, kde budou nové servery poskytovatelů. Během několika hodin přesvědčil klíčové poskytovatele, aby zrušili připojení.

Grum zřejmě již nelze obnovit. Byl sledován čtyři roky a hned od začátku bylo jasné, že nemá žádný nouzový mechanismus. Grum byl zodpovědný za 35 % spamu za minulý týden podle statistik monitorovací firmy Trustwave. Sledování robotické sítě u spamu je složité a další firmy mají různé odhady. Spam tracker Spamhaus odhaduje, že 15 % až 17 % světového spamu pochází z Grumu. Jeho zánik má vlnové efekty. Také máte ve schránce nový spam?

Zdroj: Finance Yahoo

Komentáře

Nahoru