Organizace Greenpeace vynalezla ekologické písmo

Organizace Greenpeace vynalezla ekologické písmo

Greenpeace, světová ekologická organizace, před pár dny vynalezla své počítačové písmo, které je šetrné k životnímu prostředí. Font, s názvem Absolut green, skrývá jednoduchý princip své „ekologičnosti“. Při tisku ušetří inkoust, nebo toner. Tím se sníží spotřeba inkoustu a tudíž i ekologická zátěž Země.  Vše spočívá v performaci písma, kdy se při tisku vynechávají drobné oblasti plochy písma. Písmo na pohled vypadá celistvě, ale při bližším zkoumání jsou vidět bílé „dírky“. Místa, kde se inkoust nenatiskl.  Laicky řečeno:  Písmo má ve své ploše bílé dírky, kam se inkoust nenatiskne.

Podle prvních odhadů společnosti Greenpeace se psaním tohoto písma může ušetřit až 30 % nákladů na tisk.

Mezi tvůrci má Česká republika i svého zástupce. Na písmu se podílela Češka Lenka Piková.

Jestliže chce někdo ušetřit na tisku, ale nechce si instalovat ekologický font, tak snadno může ušetřit přes nastavení tiskárny. Zvolí si úsporný tisk a ušetří své peněžence i Zemi, jen černá nebude tolika černá, stejně jako u ekologického písma.  Ještě více ušetřit můžete, když budete tisknout ekologické písmo v úsporném režimu, jen výsledný tisk nebude tolik černý, to je špatné na vaše oči.

Nevýhoda u ekopísma je, že díky své performaci ztrácí sytost bravy. Při práci s dokumenty v tomto písmu je text špatně vidět. To může vést k tomu, že si lidé začnou zvyšovat kontrast monitoru. To uživatelé pocítí na spotřebě a životnosti LCD panelu. Z toho plyne, že se vám ekologický efekt hned vrátí tam, kde jste byli na začátku.

Písmo je volně ke stažení zde

V oblasti informatiky se zajímá o počítačovou grafiku. Spolupracuje s HC Oceláři Třinec a tvoří wallpapery pro jejich stránky a potisky do Fanshopu. Také spravuje web strakonického hokeje a je majitelem portálu o hokejové krajské lize. Dále se zajímá o první pomoc, kterou studuje více jak pět let a stará se o první pomoc ve škole. Navštěvuje střední a jazykovou školu ve Volyni, studuje obor přírodovědné lyceum.

Komentáře

Nahoru