Dnes vyšlo 15 článků

GPS – proč hrozí úpadek nejslavnějšího navigačního systému?

GPS – proč hrozí úpadek nejslavnějšího navigačního systému?

GPS, dnes asi nejproslavenější a nejpoužívanější navigační systém. Je využíván v přepravě, armádě ale také si nachází místo v našich smartphonech. Proč mu hrozí úpadek? Přichází mu totiž nová konkurence. Evropský navigační systém Galileo má být funkční nejpozději v roce 2014 a vypadá skutečně dobře!

Od tanku k PDA

Abychom mohli zhodnotit připravovaný systém Galileo, je potřeba si shrnout to, co víme o GPS. Nejstarší navigační systém původně sloužil jen armádě USA, později se však uvolnil pro veřejnost. Do teď ho však provozuje ministerstvo obrany USA. Je současně nejvyužívanější navigační systém a hravě předčí i svou ruskou verzi GLONASS. Náklady jsou 600-900 miliónů dolarů ročně. Ty jsou placeny z rozpočtu USA. Současně GPS dokáže zaměřovat bod s přesnosti okolo 15metrů.

Evropský koncept – lepší, levnější a přesnější

První plány pro tento systém vznikly už v roce 1999, ovšem až v roce 2002 se EU dohodla na konceptu. Projekt má stát 3,5 miliardy EUR a opravdu bude mít co nabídnout. Oproti GPS nabídne přesnost zaměření jen na několik metrů. Také je potřeba zmínit fakt, že to není vojenský projekt. Primární cíl jsou civilní osoby a firmy. Galileo má také nabídnout 5 různých kanálů za účelem zkvalitnění služeb: veřejný, komerční, bezpečnostní, záchranný a státní. Kanály zajistí perfektní nezávislou funkci jednotlivých služeb. Tato funkce je hlavní výhodou oproti dvou konkurenčním systémům GPS a GLONASS. Všechny výhody tohoto systému však budou známy až v době jeho vydání.

Srdce Evropy jako hlavní centrum

Co je však pro ČR nejdůležitější? Systém bude mít hlavní sídlo v Praze. Nyní začaly probíhat rekonstrukce bývalé konsolidační budovy v pražských Holešovicích. Pro pražskou metropoli hlasovala naprostá většina velvyslanců EU. V ČR tak vznikne jedna z nejzajímavějších budov, která bude obsahovat i jednu velmi specifickou místnost. Maximálně zabezpečenou a utajenou konferenční místnost, která bude jedinou svého druhu v ČR.

Myslíte, že nový systém ohrozí GPS  i za hranicemi Evropy?

Komentáře

Nahoru