Googlu se to možná nebude líbit, ale rozeznávání tváří přes Glass se blíží

Googlu se to možná nebude líbit, ale rozeznávání tváří přes Glass se blíží

Stephen Balaban je třiadvacetiletý mladík a spoluzakladatel Lambda Labs, o nichž tvrdí, že by se jednou mohly stát největší společností pro vývoj nositelných technologií na světě. Jeho cíle nejsou malé a už první krok, jímž hodlá započít hvězdnou kariéru, vyvolal pozornost – představil technologii, určenou pro Google Glass, schopnou rozeznávat lidské obličeje.

Minulý rok Lamda Labs vyvinuly open-sourceové API pro rozeznávání obličejů, kompatibilní s Face.com, jejichž vlastní API bylo zlikvidováno po akvizici Facebookem. Startup Bay Area se dostal do novinových titulků poté, co minulý měsíc oznámil vytvoření API pro rozeznávání tváří v Google Glass. Google neváhal a minulý týden vydal prohlášení, v němž říká, že veškeré oficiální aplikace, umožňující rozeznávat tváře v Glass, jsou zakázány.

I takový technologický gigant si ovšem musí uvědomovat, že vznik neoficiálních aplikací je nevyhnutelný a nelze mu zabránit.

Půjde přes Glass získávat informace o cizích lidech?

Členové amerického Kongresu zaslali nedávno do Googlu seznam otázek ohledně Google Glass a jedna znich zněla: „Bude možné pomocí technologie rozeznávání tváří získávat o lidech jejich osobní informace?

Balaban si myslí, že ano, a dokonce má tuto možnost zahrnutou ve svém velkolepém plánu. „Nejprve by byla aplikace omezena na přátele přátel. Mohlo by to skenovat váš obličej a říct, že vás zná. Pak se zeptá ‚Jaké jsou jeho preference?‘ a pokud něco najde, zobrazit seznam věcí, které sdílíte – společné přátele, zájmy, instituce.

Takto by mohlo vypadat rozeznávání tváří (Face Recognition) přes Google Glass

Takto by mohlo vypadat rozeznávání tváří přes Google Glass

Podle Balabana se takovéto získávání informací odehrává nyní méně efektivními cestami – přes trička, která nosíme, naše profily na Facebooku nebo e-mailové adresy.

Glass by zdeformovaly základní mezilidský kontakt

Jednou z takovýchto „neefektivních cest“ je ale i obyčejná lidská konverzace – vždyť to je ten nejzákladnější a nejlidštější způsob, jak o druhém člověku získáváme informace, hledáme společné přátele a zájmy. Využití brýlí k získání všech těchto poznatků je možná sice efektivní, nicméně také velmi rušivé až obtěžující. Když hovoříte s někým, kdo si právě na Google Glass čte informace o vás, může vás velmi rozladit jeho nepřítomný pohled, upřený na obrazovku. Pokud byste měli Glass oba, pohled na vaši konverzaci by byl asi opravdu směšný – dva lidé, zírající dovnitř Google Glass, hovořící spolu bez jediného očního kontaktu.

Hrozí i další rizika

Kromě narušení běžné sociální interakce vyvstává další problém: co když si někdo pomocí Glass pořídí vaši fotku a tu pak využije pro podrobné rozeznání? Přesně to je důvod, proč Google veškeré aplikace pro rozeznávání tváří zakazuje a proč velké firmy dávají ruce pryč od veškerých potenciálních databází takto získaných informací. Ale Balaban není naivní. Ví, že informace představují pro každou firmu obrovský a hodnotný majetek. Proto by, podle něj, měla existovat možnost, jak z aplikace vystoupit – stát se  „nerozeznatelným“.

Přes všechny nevýhody a potenciální nebezpečí Stephen Balaban věří, že nositelné technologie jsou cestou, jak změnit lidský život. „Jestliže Steve Jobs řekl, že počítač je bicyklem pro mysl, pak tohle je automobilem pro mysl.“

Zdroj: https://goo.gl/aycWP

Zdroj obrázků: https://goo.gl/aycWP

Komentáře

Nahoru