Google zřejmě v Číně končí

Google zřejmě v Číně končí

Společnosti  Google vypršela licence, která firmě umožňuje v Číně nabízet služby internetového vyhledávání.  Čína zřejmě tuto licenci neprodlouží. Platnost vypršela  už ve středu a americká společnost  má zájem o její obnovení. Čínské ministerstvo zahraničí se ale odmítá k situaci jakkoliv vyjádřit,  pouze odkazuje na příslušné úřady. Začátkem roku se Google dostal do sporu s čínskou vládou, když oznámil, že se už dál nebude řídit čínskými zákony, které upravují činnost internetových společností na tamním trhu.

Pro vaši představu to znamená, že Google musel filtrovat výsledky vyhledávání.

V Číně jsou stanoveny přísné zákony o publikování obsahu na internetu. Každý webový portál, který působí na území Číny, musí mít speciální licenci jako poskytovatel internetového obsahu, značena ICP. Povolení uděluje tamní průmyslu a informačních technologií a ICP se musí obnovit každým rokem. Google by mohl v Číně působit do roku 2012 a včera (středa 30.6.2010) nastal čas, kdy měla být licence ICP po roce obnovena. Čínské úřady se zatím k této věci konkrétně nevyjádřily.

Google, nejznámější vyhledávač na světě, letos v březnu své služby v Číně vypnul. Všeichni uživatelé tak byli přesměrování na Hongkong,  na který se čínské zákony o cenzuře nevztahují.

Na tento krok negativně zareagovala čínská vláda, pro kterou je toto řešení nepřijatelné.

Hongkongská pobočka stále funguje a Google nedávno přesměrování zrušil a znovu uvedl do provozu svůj čínský web, na který však umístil odkaz na hongkongskou pobočku. Teď je otázka, zda čínské úřady na toto řešení přistoupí. Podle tamní tiskové agentury by mělo rozhodnutí o  nové licenci padnout brzy.

Čchin Kang, mluvčí ministerstva zahraničí, dotazy kolem Googlu odkázal na relevantní úřady a podotkl: „Internetoví operátoři v Číně musejí dodržovat čínské zákony a nařízení. Peking dal ale už dříve najevo, že pokud bude Google uživatele z Číny dál automaticky přesměrovávat na necenzurovaný web v Hongkongu, licenci neprodlouží.“

Čína údajně částečně blokuje vyhledávač Google

Největší světový vyhledávač  se obhajuje, že Číňané částečně blokují jeho internetový vyhledávač.

V oblasti informatiky se zajímá o počítačovou grafiku. Spolupracuje s HC Oceláři Třinec a tvoří wallpapery pro jejich stránky a potisky do Fanshopu. Také spravuje web strakonického hokeje a je majitelem portálu o hokejové krajské lize. Dále se zajímá o první pomoc, kterou studuje více jak pět let a stará se o první pomoc ve škole. Navštěvuje střední a jazykovou školu ve Volyni, studuje obor přírodovědné lyceum.

Komentáře

Nahoru