Google začíná mít problémy s dalšími novinovými zprávami

Také brazilský tisk nechce, aby se materiály z jejich stránek objevovaly v Google News. Iniciativa pochází z Národní asociace novinářů. Google tak nebude moci zveřejnit až 90 % brazilských deníků a časopisů. Ve vyhledávači ale zprávy zatím zůstanou.

Doporučení Národní asociace následovalo 154 různých tiskových vydání. Novináři upozorňují, že Google News využívá jejich materiály na svých stránkách a čtenáři nenavštěvují přímo weby těchto novin. Dochází tak nejen k menší čtenosti článků, ale také k bezplatnému publikování, protože Google odmítá za zprávy platit.

Čtenáři si tak pročtou materiály na stránkách Google a dál se o noviny nezajímají. Google naopak tvrdí, že díky internetové službě, kterou poskytuje, roste popularita a čtenost novin.

Experiment s internetovou službou Google News začala Národní asociace novinářů využívat v prosinci 2010. Předpokládalo se, že Google News bude publikovat prvních několik vět z článků, aby čtenáři viděli zajímavou část a začali se zajímat o další obsah. Poté měli přejít na stránky novin. Pokus o tento způsob popularizace zpráv a článků nenalákal více čtenářů.

Mezi 154 novinami, které nyní nechtějí využívat Google News jsou také největší zpravodajské servery Globo a Sao Paulo. Problém se týká také plateb za kliknutí, které Google využívá k reklamním účelům, ale neplatí za ně. Proto čelí problémům také v Evropské unii a především ve Francii.

Zdroj: Global Post

Komentáře

Nahoru