Dnes vyšlo 15 článků

Google vyvíjí technologii, která nás zbaví hesel

Pamatovat si hesla bylo vždycky otravné a v dnešní době, kdy má mít bezpečné heslo mnoho znaků, musí obsahovat čísla, velká a malá písmena a speciální znaky, je to ještě horší. Google už má naštěstí představu, jak nás hesel zbavit. Bude k tomu potřeba jen telefon, který stejně většina z nás nosí stále u sebe.

O nové funkci poprvé mluvili na Redditu. Zpráva Android Police následně potvrdila, že Google funkci opravdu testuje na malém počtu uživatelů iOS a Android telefonů.

„Pozvali jsme malou skupinu uživatelů, která nám pomáhá testovat nový způsob přihlašování ke Google účtům. Není k tomu potřeba žádné heslo. ‚Pizza‘, ‚heslo‘ a ‚123456‘ – vaše dny jsou sečteny,“ řekl v prohlášení mluvčí Googlu.

Jak to funguje?

Nejdřív si spárujete telefon se svým Google účtem. Jakmile se pak kdykoliv budete přihlašovat ke Google účtu na jiném zařízení, zadáte jen svou e-mailovou adresu (místo adresy a hesla). Na telefonu se vám objeví oznámení, které vás požádá o potvrzení, že jste to opravdu vy. Když to potvrdíte, jste přihlášeni.

1

Metoda je vlastně dost podobná dvoufaktorovému ověření, které Google používá pro potvrzení identity při přihlášení z nového zařízení. Jediný rozdíl je v tom, že s touto technologií byste už nikdy nemuseli zadávat své heslo.

Je to bezpečné?

Může se vám zdát, že ne. Ale pokud máte telefon chráněný otiskem prstu nebo heslem, bude pro všechny ostatní těžké se přihlásit do Googlu, i když budou mít váš mobil v ruce.

Každopádně na přihlašovací stránce bude dole malým písmem stále možnost „Použít místo toho heslo“, takže když se cokoliv stane (mobil bude vybitý nebo ho nebudete mít u sebe), bude možné se přihlásit běžným způsobem. Taky pokud se Googlu na vašem přihlašovacím procesu nebude něco zdát, může vám položit doplňující otázku nebo dvě, aby se ujistil, že jste to opravdu vy. Když mobil ztratíte, jednoduše ho na svém Googlu účtu odeberete, aby už nebyl spárovaný.

Komentáře

Nahoru