Dnes vyšlo 15 článků

Google vyrukoval s novou zbraní proti rakovině

Google vyrukoval s novou zbraní proti rakovině

Internetový gigant Google již počátkem tohoto roku oznámil, že se věnuje vývoji náramku, který by měl v budoucnu významně pomoci s léčbou rakoviny. Celý tento projekt, jenž až doposud připomínal spíše námět na sci-fi film céčkové kvality, však dneškem dostal zbrusu nový rozměr.

Googlu byla udělena cena za vytvoření technologie, která je schopná upravovat a ničit ty buňky v krvi, jež by mohli mít negativní dopad na naše zdraví. Jak vyplívá z oficiálního prohlášení, tak náramek by měl tyto buňky zaměřovat pomocí externího zdroje energie. Pod tímto pojmem si lze představit například ultrazvuk nebo rádiové kmitočty.

Náramek bude schopen zaměřit rakovinotvorné buňky.

Náramek bude schopen zaměřit rakovinotvorné buňky.

„Byla vyvinuta celá řada vědeckých metod, které umožní zjištění fyzického stavu osoby pomocí změření množství analytů v její krvi.“ říká oficiální zpráva. „Analyty mohou vypovědět mnoho o zdraví člověka a lze mezi ně zařadit enzymy, hormony, bílkoviny, buňky a další látky.“

Nanočástice

V lednu tohoto roku oznámil Andrew Conrad, šéf uskupení Google Life Sciences, plán na výrobu náramku, který by spolupracoval s nanočásticemi, jež by vyhledávaly po těle buňky mající špatný vliv na zdraví. Po skončení prohlídky by tyto částice byly sebrány pomocí magnetu a snadno by se z nich zjistilo, s čím vším přišly v těle pacienta do kontaktu.

Nanočástice by měly způsobit, že rakovinotvorné buňky začnou zářit, čímž umožní náramku zjistit jejich přesnou pozici v rámci těla.

Celý tento systém se spoléhá na světlo, které začnou buňky vyzařovat poté, co přijdou do kontaktu s nanočásticemi. Je tedy nezbytné, aby vědci správně pochopili, jakým způsobem prochází světlo skrz pokožku. Google tedy začal, ať už to zní sebeabsurdněji, vyrábět kůži.

Kůže není nikdy dost

V rámci výzkumu začali vědci pracovat s maketami lidských paží, které jsou potažené jak syntetickou, tak pravou lidskou kůží.

Zatímco náramek je stále na počátku vývoje, který určitě nebude krátký, tak společnost Google X usilovně pracuje na upřesnění definice zdravého člověka. V rámci tohoto průzkumu monitoruje téměř 180 zdravých dobrovolníků.

Andrew Conrad přiznal, že celé řadě lidí se představa částic sledujících pohyb buněk v jejich těle zdá divná. Tuto skutečnost komentoval slovy: „Mít v těle buňky, které se vás v jednom kuse snaží zabít, je rozhodně podivnější.“ Zároveň prohlásil, že Google X se snaží změnit medicínu z epizodické a reaktivní záležitosti na záležitost proaktivní a preventivní. „Udělali jsme dobrý postup, ale stále nás čeká dlouhá cesta. Doufám však, že bude trvat pouze roky a ne dekády.“ dodal.

Zdroje: DailyMail, Liberation

Milovník filmografie Stanleho Kubricka a žánru noir. Píše o tématech, která ho zajímají a snaží se je podat tak, aby byla pro čtenáře co nejatraktivnější.

Komentáře

Nahoru