Google vás upozorní, zda je stránka přizpůsobená pro mobilní zařízení

V dnešní době jsme často online více na mobilních zařízeních než na počítači či notebooku a tomu se přizpůsobuje i celý online svět. Konečně na to přišel i Google, který po dlouhých měsících testování spustil novinku. Když budete něco googlit na mobilu, ve výsledcích vyhledávání u jednotlivých stránek uvidíte, zda jsou přizpůsobené pro mobilní zařízení.

Určitě víte, že ve výsledcích vyhledávání pod každým názvem a URL adresou určité webové stránky vidíte popisek. Tyhle popisky si obvykle rychle prolétneme a podle nich se rozhodneme, zda má či nemá cenu danou stránku navštívit.

Teď v nich ale na mobilních zařízeních přibylo ještě něco. Google na začátek popisku přidal označení „mobile-friendly“. Dobře si totiž uvědomuje, jak frustrující pro nás může být, když si na mobilu prohlížíme stránku, která pro mobily absolutně není určená.

google-mobile-friendly-label

Takhle bude nová funkce vypadat

Jak Google pozná, že je web určený pro mobilní zařízení?

Prý záleží na tom, jak GoogleBot vyhodnotí následující kritéria:

  • Zda web nepoužívá software, který není běžný v mobilních zařízeních (třeba Flash)
  • Zda je text na webu čitelný i bez zoomování
  • Zda se obsah přizpůsobuje obrazovce, aby uživatel nemusel rolovat doprava či přibližovat
  • Zda jsou odkazy umístěny dostatečně daleko od sebe, aby se na ně jednotlivě dalo kliknout

Pro všechny webové vývojáře navíc Google připravil nový Mobile-Friendly test. Tam se snadno dozví, jak jejich stránku Google ohodnotí.

Mimochodem kromě toho Google experimentuje  i s novým hodnotícím algoritmem pro webové stránky vyvíjené pro mobilní zařízení. Nicméně zatímco s popisky „mobile-friendly“ bychom se běžně měli setkávat v několika příštích týdnech, s tím alogirtmem to ještě nějakou chvíli potrvá.

Zdroj: Searchengineland

Komentáře

Nahoru