Dnes vyšlo 15 článků

Google Street View – nástroj proti daňovým podvodům

Daňový úřad v Litvě začal krátce po zpřístupnění panoramatických snímků ulic měst Google Street View v této zemi využívat tuto službu na hledání daňových úniků souvisejících s nemovitostmi a jejich prodejem.

Na základě informací litevského daňového úřadu o tom informuje agentura AP.

Litva původně nedala Google povolení k vyhotovování snímků pro Street View a požadovala například vytvoření lokální pobočky, která by byla oficiální společností sbírající data. Nakonec po kompromisu začal Google fotit litevské města v červnu loňského roku a snímky zpřístupnil letos.

Daňový úřad začal podle informací pro AP vzápětí službu využívat na hledání například nových nezaregistrovaných staveb a úniků jako nezdanění prodeje zejména nových staveb. Celkově díky Street View odhalil 100 majitelů domů a 30 stavebních společností podezřelých z daňových úniků.

V současnosti plánuje použít Street View na systematickou kontrolu všech pozemků a staveb, které pochybné stavební společnosti postavili a prodali za poslední dva roky.

Daňový úřad využívá Street View samozřejmě zejména proto, že jde o efektivní způsob kontroly umožňující hromadně prověřovat budovy a pozemky výrazně levnější a jednodušší než osobní kontrolou. Výstupní kontrolu při nalezeno podezřeních již realizuje osobně.

Daňový úřad si podle svého stanoviska nechal udělat detailní právní analýzu využívání Street View pro tento účel, podle něhož takový postup neporušuje žádná práva občanů. O záměru takto využívat Street View byla informována i společnost Google, se kterou úřad využívání Street View konzultoval.

Podle minimálně jedné z litevských organizací na ochranu lidských práv, Human Rights Monitoring Institute, je takový postup také v pořádku. „Je to pouze použití moderních prostředků,“ uvedla organizace pro AP.

Zdroj: DSL.sk

Komentáře

Nahoru