Google se snaží pomoci s rozlišením dezinformací

Pandemie COVID-19. Volby v každém státe… Kontroloři faktů na celém světě mají za sebou rušný rok. V uplynulém roce se ve vyhledávači Google objevilo více než 50 000 nových kontrol faktických informací, přičemž všechny kontroly faktů zaznamenaly v tomto období více než 2,4 miliardy zobrazení ve vyhledávání.
Rostoucí počet externích výzkumů naznačuje, že kontroly faktů mohou pomoci čelit nepravdám. V nové zprávě podporované iniciativou Google News Initiative, kterádnes zveřejněna, výzkumníci Ethan Porter, Thomas Wood a Yamil Velez zjistili, že kroky ve formě kontroly faktů snižují vliv dezinformací. Kontrola faktů však není určena jen pro odborníky. Lidé každý den hledají důkazy, aby potvrdili nebo vyvrátili informaci, kterou si nejsou jisti. Za posledních 12 měsíců bylo vyhledávání na Googlu na téma „je pravda, že…“ vyšší než na téma „jak upéct chleba“, což vzhledem k loňské mánii kolem kváskového chleba o něčem svědčí. Jak ověřit míru pravdivosti informace?
1. Zjistěte více informací o zdroji.
Narazili jste někdy na překvapivý příběh z webové stránky, o které jste nikdy neslyšeli? Nejdříve se podívejte, zda se prověřuje samotný zdroj.
2. Zkontrolujte, zda je obrázek použit ve správném kontextu.
Jak říká staré přísloví, obrázek vydá za 1000 slov. Obrázek však může být také vytržen z kontextu nebo upraven tak, aby uváděl v omyl. Obrázek můžete vyhledat tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na fotografii a vyberete možnost „Hledat obrázek ve službě Google“. Totéž můžete provést na mobilním telefonu tak, že se dotknete obrázku a podržíte jej. Tím se vyhledá obrázek a zkontroluje se, zda se již dříve objevil na internetu a v jakém kontextu, takže můžete zjistit, zda nebyl pozměněn oproti původnímu významu.
3. Podívejte se na zpravodajství.
Co je lepší než jeden zdroj? Několik! Podívejte se, jak (a zda) o stejné události informovaly různé zpravodajské zdroje, abyste získali úplný obraz. Přepněte se do režimu zpráv nebo vyhledejte téma na webu news.google.com. Pokud je tato možnost k dispozici, nezapomeňte kliknout na „Úplné zpravodajství“.
4. Poraďte se s ověřovateli faktů.
Fact-checkers se možná zabývali tím náhodným příběhem, který vám poslal váš příbuzný ve skupinovém chatu – nebo podobným, který vás nasměruje správným směrem, abyste zjistili, co se skutečně stalo. Zkuste si dané téma vyhledat v nástroji Fact Check Explorer, který shromažďuje více než 100 000 kontrol faktů od renomovaných vydavatelů z celého světa.
5. K ověření místa použijte Mapy Google, Earth nebo Street View.
Falešné zprávy o událostech, které se odehrály na vzdálených místech, se mohou šířit kvůli tomu, že neznáme jejich polohu. Pokud chcete zjistit, zda fotografie skutečně pochází z místa, o kterém tvrdí, že je z něj, zkuste se podívat na Google Earth nebo se podívat na Street View daného místa na Mapách Google.
Řekněme, že vám kamarád pošle příběh o Yettiho procházejícím se u Eiffelovy věže v Paříži ve Francii. Vyhledání Eiffelovy věže na Street View vám přinejmenším potvrdí, že věž nemá na vrcholu velký červený kovbojský klobouk (jako je tomu v Paříži v Texasu). Pokud tato část nesedí, může být podezřelý i zbytek příběhu.
Další tipy a osvědčené postupy naleznete ve zdrojích, které sestavila Mezinárodní síť pro ověřování faktů (International Fact-Checking Network) na adrese factcheckingday.com. A pokud jste novináři, podívejte se do školicího střediska GNI.
Zdroj, foto: blog.google.com, pixabay.com
Komentáře