Google s novou funkcí bojuje proti neověřeným informacím

Google vyvinul nástroj pro označování ověřených faktů. Pokud tedy budete vyhledávat kontroverzní téma, potom vám vyhledávač u výsledků zobrazí, zda se jedná o pravdivé či nepravdivé informace. Webové stránky prochází takzvaným fact-checkingem, přičemž se u takové stránky zobrazí, zda se jedná o pravdu (true) či lež (false).

Google ověření údajů neprovádí sám, ale spolupracuje s nezávislými organizacemi třetích stran. Vyhledávací gigant spoléhá na webové stránky Politifact a Snopes, které posuzují pravdivost prohlášení veřejných činitelů a zpravodajských organizací. Vedle true a false se může zobrazit také hard to categorize, mostly false, half true, mostly true.

fact check

Zdroj: Vyhledávání Google

Dokonce se vám u výsledků vyhledávaní zobrazí odkaz na zpětnou vazbu, a tak v případě, že podle vás nebude něco v pořádku, můžete zanechat zpětnou vazbu.

Užitečná funkce přichází měsíce poté, co stránky Google a Facebook čelily obvinění, že šíří falešné zprávy. Google na konci loňského roku se dostal pod palbu kritiky i kvůli tomu, že na předních příčkách ve výsledcích vyhledávání na dotaz „holocaust“ zobrazoval neonacistické stránky.

Google fact-checking testoval poprvé v loňském roce před americkými prezidentskými volbami. Ale nyní je tento nástroj k dispozici ve výsledcích vyhledávání i ve zprávách, a to ve všech jazycích.

Zdroj: Google, Recode

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru