Google pyšně prohlašuje – vyhýbáme se daním, no a co? Stejně to nejspíše dělají i Microsoft, Apple, Amazon

Předseda správní rady společnosti Google Eric Schmidt i společnost jsou podle vyjádření Schmidta hrdí na svůj systém, který jim umožňuje se efektivně vyhýbat daňovým povinnostem v Evropě i ve světě.

Jak jsme informovali tento týden, Google (a Facebook) zdaňují jen minimální část ze svých tržeb. Podle informací Bloomberg se měl Google se v loňském roce vyhnul placení daní díky přesunutí svých financí do daňového ráje na Bermudách. Celkově tam přesunul 9,8 miliard dolarů (189 miliard Kč) a měl se vyhnout zaplacení daní ve výši 2 miliardy dolarů (38,5 miliard Kč). Předseda správní rady Googlu dokonce prohlásil:

“Jmenuje se to kapitalismus. Jsme hrdí kapitalisté. Mám v tom jasno. Platíme hodně daní, platíme jejich způsobem předepsaným zákonem. Jsem velmi hrdý na strukturu, kterou jsme vytvořili. Udělali jsme to s využitím možností, které nabízejí vlády.” (aby taky ne, když to vydělává miliardy, že?)

Jak vidno z toho prohlášení, Google zřejmě neplánuje změnit svůj postoj ani v budoucnu.

Jak funguje odklánění pěnez?

Danit příjmy ze zemí EU jen minimálními daněmi umožňuje technika označovány jako Double Irish s přesunem prostředků přes Irsko na Bermudy, případně Dutch Sandwich nebo Luxembourg Sandwich využívající placení přes jinou zemi, například Nizozemsko nebo Lucembursko.

Základní schéma využívá dvě irské společnosti, jednu sídlící v Irsku a druhou na Bermudách. Společnost sídlící na Bermudách má od mateřské americké společnosti práva na software, služby a práva duševního vlastnictví a tyto licencuje irské společnosti. Ta inkasuje skutečné příjmy od zákazníků v celé Evropě a platí společnosti na Bermudách podle irské legislativy bez jakéhokoli daňového zatížení vysoké licenční poplatky jako daňově uznatelné náklady. Přes Nizozemsko a případně jiné země se prostředky posílají, aby se daně dále snížily o irské srážkové daně.

V daňovém ráji na Bermudách firmy neplatí daně z příjmu. Pokud se tak prostředky nepřesunou do USA, společnosti neodvádějí z přesunutých příjmů daně nikde, ani v evropských zemích platících zákazníků ani v USA. Duševní vlastnictví a přidaná hodnota ale evidentně nebyly vytvořeny na Bermudách.

Google si prostředky na Bermudy posunul přes Nizozemsko a Irsko. Podobně se vyhýbají placení daní i další velké IT společnosti, například Microsoft neplatí ve Velké Británii daně z online prodeje produktů a podobně si prostředky přesouvá na Bermudy přes Lucembursko a Irsko. Podle novin The Sunday Times se ročně jen ve Velké Británii vyhýbá takto placení daní z 1.7 miliardy liber, v přepočtu 2.1 miliardy eur. Podle dostupných informací stejné nebo obdobné techniky vyhýbání se daňovým povinnostem mají používat například ale i Apple, Amazon a Facebook.

Zdroj: https://www.dsl.sk/article.php?article=13474

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru