Dnes vyšlo 1 článků

Google přišel na způsob jak předpovědět kardiovaskulární poruchy jen z pohledu do vašich očí

Nový systém vyvinutý výzkumníky z Verily a Google AI dokáže dle fotografií vašich očí předpovědět, zdá budete mít sklony ke kardiovaskulárním nemocem v následujících pěti letech. Dle studie, která vyšla v Nature Biomedical Engineering journal je systém z vašich očí vypočítat předpoklad závažnějších onemocnění jako infarkt nebo mrtvice pouze podle analýzy sítnice.

V současné chvíli funguje systém stejně spolehlivě jako ostatní lékařské ale více invazivní metody, které předpoklady ke kardiovaskulárním chorobám zkoumají. Aby byl systém vyvinut, výzkumníci museli analyzovat krevní cévy v sítnicích celkem 284 335 pacientů.

Do faktorů ovlivňujících příčiny kardiovaskulárních nemocí spadají věk, krevní tlak, pohlaví a mnoho dalších věcí. Dle očního skenu jsou vědci schopni rozeznat z pouhé sítnice všechny tyto faktory a mnoho dalších jako například i to, zda je daná osoba kuřák. Vzhledem k velkému úspěchu daného algoritmu se rozhodli výzkumníci z Google AI a Verily ho využít i pro předvídání kardiovaskulárních nemocí.

Výzkumníci si slibují, že ze skenů oční sítnice půjde do budoucna vyčíst i další informace bez nutnosti podstoupit mnohdy bolestivá vyšetření.

Výzkumníci museli provést detailní analýzy cév v sítnici u více jak 200 tisíc pacientů.

Výzkumníci museli provést detailní analýzy cév v sítnici u více jak 200 tisíc pacientů.

Zdroje: Techinsider

Vystudovala humanitní studia na UK. Kávoholik, cestovatelka a spolumajitelka Kavárny Kočičí v Karlíně. Ve volném čase zpívá s kapelou a hraje v divadle. Miluje knihy, nesnáší kukuřici a její životní sen je trvale žít na Islandu.

Komentáře

Nahoru