Google – příčina internetového pirátství?

Google – příčina internetového pirátství?

Dle studií může Google za velkou návštěvnost stránek s nelegálním obsahem porušující autorská práva. Google se však tvrdě hájí, že dělá vše možné pro boj s internetovými piráty.

Nedávno zveřejněný přístup k ochraně autorských práv od Googlu vyvolal poměrně silné reakce. Filmaři komentovali studií, ve kterém označili Google za hlavní nástroj internetového pirátství – hledání nelegálního obsahu.

Přes snahu Googlu se aktivně obhájit, že proti internetovému pirátství a stahování nelegálního obsahu stále bojuje, dle organizace sdružující vlastníky autorských práv se Google snaží minimálně. Google jako reakci vydal týden na toto prohlášení obsáhlý dokument, ve kterém oznamuje a popisuje svůj boj proti stahování nelegálního obsahu. Svůj názor si však stále hájí americké organizace sdružující držitele autorských práv filmů a dalšího obsahu – MPAA ( The Motion Picture Association of America) a RIAA (svaz nahrávacího průmyslu), což jsou významnými bojovníky za autorská práva především ve Spojených státech amerických.

Již zmiňované MPAA reagovalo na obsáhlý dokument Googlu a vydalo studii provedenou firmou Complete, ve kterém publikuje doklady o tom, že se Google žádným způsobem pořádne nesnaží zamezit internetovému pirátství. Důkaz o tom, že Google nedělá dostatečná omezení potvrdila i anketa s tisícovkou respondentů:

  • Google měl na svědomí zprostředkování (referral) 82 procent návštěv serverů, které nabízejí pirátský obsah
  • 74 procent pirátů uvádělo, že díky vyhledávačům objevili stránky, které nelegální obsah nabízí
  • 56 procent hledání, díky kterým nalezli uživatelé nelegální obsah, obsahovalo jen běžná klíčová slova (například název filmu) a nevypovídalo o přímém vyhledávání pirátského obsahu

Ke studii se následně na tiskové konferenci vyjádřil Chris Dodd ( předseda asociace), jehož slova pobízela Google, aby už začal jednat. V minulosti Google upravil svůj algorismus, tak aby webové portály obsahující stažení nelegálního obsahu byly na nejnižších pozicích. Společnost provádějící studii (proti Googlu) tvrdí, že přesunutí webů do nejnižších pomocí nějak neovlivnil návštěvnost webových stránek s nelegálním obsahem.

Některé webové portály však zacházejí s těmito weby vlídně, například portál Neflix sleduje torrenty a stránky s dalším nelegálním obsahem, kde se vždy dozví popularitu jednotlivých seriálů a dle toho pravidelně upravuje svojí nabídku na streamu.

zdroj: searchengineland.com

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

Nahoru