Dnes vyšlo 15 článků

Google potrestal web za nekalé SEO praktiky

Google potrestal web za nekalé SEO praktiky

Rap Genius, web, který se zabývá texty písní, náboženskými texty a podobnými věcmi, zaslal otevřený dopis Googlu. Vysvětluje v něm svoji SEO strategii, protože ho Google za nekalé praktiky potrestal.

Co je Rap Genius

Společnost Rap Genius byla založena v roce 2009. Umožňuje uživatelům poskytovat svá vlastní vysvětlení textů písní, náboženských textů, právních dokumentů, obrázků a dalších věcí. Do záře reflektorů se dostala především koncem roku 2012, když do ní Andreessen Horowitz investoval 15 milionů dolarů.

Její zakladatelé jsou známí svým sprostým vyjadřováním a pobuřujícím chovním. Mahbod Moghadam, jeden ze zakladatelů, například řekl Marku Zuckerbergovi, že “suck his d*ck”.

Představu o webu již jistě mate, takže se můžeme podívat na to, jak se vlastně celá záležitost má.

O co jde

Jde tady samozřejmě o starý SEO trik. Rap Genius chce být první stránkou, která se na Googlu objeví po zadání vyhledávacího dotazu. A aby zlepšil své pořadí ve výsledcích vyhledávání, potřebuje získat odkazy z jiných webů.

Ve své podstatě na tom není vůbec nic špatného. No když si přečtete původní příspěvek Johna Marbacha a otevřený dopis Googlu, nedostanete až tolik jednoznačnou odpověď s přesnými detaily, ale stalo se v podstatě toto:

Rap Genius zmínil blogy, které mu pomohly budovat zpětné odkazy výměnou za zmínku na sociální síti. Ovšem pokud nějaký takový blog prostě vložil odkaz na Rap Genius na konec článku a nezapracoval ho do kontextu, je to špatně. Google takový odkaz vidí jako „nepřirozený“. A nepřirozené odkazy porušují jeho podmínky.

A tak je Google za trest posunul ve výsledcích vyhledávání o pěkný kus níže. Když si zkusíte vygooglit spojení „rap genius“, uvidíte, že na první stránce tento web rozhodně nenajdete.

rap-genius-google

Pokračování příběhu

Ve svém prohlášení však Rap Genius žaluje a podotýká, že přece nejsou jediným webem zabývajícím se texty písní, který takové věci dělá. Ostatní prý dělají i horší věci. A že by byli rádi, kdyby se Google na celý problém blíže podíval a zjistil, jestli by je náhodou zase nemohl vrátit v žebříčku výsledků o trochu výše.

I ve svém blogovém příspěvku vysvětluje John Marbach, že zpětné odkazy podle nich získali poctivě. Dodává printscreen toho, jak žádali na Facebooku různé stránky o affiliate partnerství.

rap-genius

Momentálně ještě nic není jasné, ale vypadá to, že se nakonec Rap Genius a Google dohodnou na nějakém kompromisu. Stránka nějakým způsobem odčiní svůj špatný skutek a posune se ve výsledcích zase nahoru. Nicméně i chvilková snížená viditelnost jí jistě uškodí.

Co myslíte, je to správné, že Google takhle trestá?

Zdroje: TechCrunch,  BusinessInsider

Komentáře

Nahoru