Google podnikl další krok ve vývoji robotiky

Google v pátek potvrdil, že dokončil akvizici společnosti Boston Dynamics, která vyvinula speciální mobilní výzkumné roboty pro Pentagon. Společnost založená v Massachusetts si získala svou pověst díky strojům, které mají zvláštní smysl pro rovnováhu a dokonce běhají rychleji než nejrychlejší lidé.

Google získal společnost Boston Dynamics, která je ve světě známá díky svým neobvyklým čtyřnohým robotům. K výrobkům firmy z posledních let patří BigDog, motorizovaný robot zvládající led a sníh, Cheetah, který běhá rychlostí 47 km/h, a děsivě přesvědčivý humanoid známý jako Petman.

Zprávy o tom, že Google společnost koupil, se objevily v pátek. Doposud je ale nejasné, jakou bude mít massachusettská společnost v budoucích projektech Googlu roli. Stejně tak jsou neznámé podrobnosti o ceně a podmínkách dohody.Google odmítl říci, kolik za svou nejnovější akvizici dal, a uvedl, že nemá v úmyslu ani uvolnit informace o financích vynaložených za další společnosti, které v poslední době koupil.

Mimořádně obratné stroje

Historie společnosti Boston Dynamics sahá až do roku 1992. Tehdy byla začložena Marcem Raibertem, bývalým profesorem na Massachusetts Institute of Technology.  Neprodávali roboty komerčně, ale začali pracovat pro armádu.

Roboti Boston Dynamics opravdu stojí za to.

Roboti Boston Dynamics opravdu stojí za to.

Roboti Boston Dynamics mají pověst mimořádně obratných strojů schopných chodit i po nerovném terénu a zvládat věci, které jsou někdy náročné i pro člověka. Kromě již zmíněných BigDog, Cheetah  a Petman se objevil i univerzální model s názvem WildCat. A pracují rovněž na modelu Atlas, což by měl být humanoidní robot navržený k práci venku. Ve vývoji jsou roboti, kteří by uměli šplhat po stromech a stěnách.

„Počítačům začínají rašit nohy a začínají se pohybovat,“ říká Andy Rubin.

Ve svém tweetu o akvizici Boston Dynamics napsal Andy Rubin, který dříve zodpovídal za divizi Androidu, že „budoucnost vypadá skvěle“.

 

Rubin již dříve oznámil, že jeho následující velký projekt by se měl týkat robotů. Psali jsme o tom již také, že jsou tyto snahy v plném proudu. Akvizice Boston Dynamics tedy byla jen dalším krokem v již jasném záměru. Během posledního půl roku totiž Google získal dalších osm robotických společností. Nikdo však přesně neví, co s nimi zamýšlí.

Zdroje: NYtimes, The Verge, Engadget

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru