Google Play: Velké množství her už nebude „zdarma“

Google Play se vyznačuje tím, že je zde OBROVSKÉ množství her zdarma. Ale to se od září změní – mnoho z nich ztratí svoji nálepku, že jsou „zdarma“. Konkrétně se jedná o tzv. freemium hry (a aplikace), které umožňují nákupy za reálné peníze přímo ve hře.

Tato změna je reakcí na jednání s Evropskou komisí, která vyjádřila obavy, jak Google a Apple představuje tyto tzv. freemium aplikace svým uživatelům. Evropská komise ve svém dřívějším prohlášení vyjádřila své znepokojení nad tím, jak probíhají nákupy uvnitř aplikací.

Tyto hry jsou často inzerovány jako zdarma, ale přitom při jejich hraní musíte (za)platit, abyste z nich měli slušný požitek. Navíc tyto hry často cílí na děti, které tomu nerozumí, a tak často utrácí peníze svých rodičů.

Změny

A co se tedy změní? Google odstraní slovíčko „zdarma“ z her, které tyto nákupy umožňují. Navíc ve svých obecných zásad začne odrazovat vývojáře, aby cílili přímo na děti. A každý nákup ve hře musí být individuálně schválen, ale zatím se neví, jak to přesně bude vypadat.

angry_birds_mikrotransakce

I populární Angry Birds vydělávají hlavně na nákupech bonusů ve hře

Pochopitelně ale bude nějakou dobu trvat, než Google všechno upraví. Těchto změn se dočkáme někdy v září. A stále není jasné, jestli se změny budou týkat jenom států Evropské unie, nebo celého světa.

Ač se to nezdá, tak se v těchto nákupech točí obrovské peníze. Stačí se podívat třeba na stále populární Candy Crush. Je otázkou, jak velký vliv budou mít tyto změny na jejich výdělky.

Apple

Asi vás jistě napadlo, že když dělá změny Google, tak musí i Apple. Avšak ten se k tomu zatím moc nemá. Argumentuje tím, že již udělal dost změn a další nejsou potřeba.

Již nyní totiž obsahuje systém pro rodiče. Ten je prý jednoduchý na použití a obsahuje dostatek nástrojů, aby děti nemohly napáchat škody. Navíc vytvořili ve svém obchodě App Store speciální sekci pro děti, kde jsou aplikace pro děti do 13 let.

app_store

App Store zatím žádné převratné změny nechystá

Tyto aplikaci obsahují speciální ochranu proti nákupu v aplikacích. Navíc se ohání tím, že iOS 8 nabídne další vylepšení toho systému. Zmiňuje například „Ask to buy“ – když si dítě bude chtít něco zakoupit, tak o to speciálním tlačítkem požádá svého rodiče.

A na něm poté bude, jestli dítěti danou transakci schválí nebo ne. Nyní je jenom otázkou, jestli toto bude Evropské komisi, popřípadě státům EU stačit.

Zdroj: mashable.com, engadget.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru