Dnes vyšlo 15 článků

Google oslavuje 182. výročí narození Eadwearda Muybridga pohyblivou animací

Velikonoční pondělí Google neoslavuje pomlázkou ani obarvenými vajíčky, ale pohyblivou animací Eadwearda Muybridga. Dnešní doodles znázorňují jeho koně v pohybu.

Eadweard Muybridge se narodil 9. dubna 1830 v Londýně a zemřel 8. května 1904. Byl to slavný fotograf a vynálezce, který ke své práci využíval hned několik fotoaparátů zároveň. Je vynálezcem tzv. zoopraxiskopu, což je vůbec první zařízení zobrazující pohyb ve filmu.

Zoopraxiskop funguje vcelku jednoduše. Je to vlastně kolo s nalepenými fotografiemi, které se rychle otáčí pomocí kliky a fotografie na něm tvoří „film“. Muybridge to znázornil například na běžícím koni.

Ukázka, jak to může vypadat.

Toto zařízení Muybridge vynalezl o mnoho let dříve, než trh objevil celuloidový kinofilm. Je rovněž považován za zakladatele chronofotografie, tedy oboru zabývajícího se záznamem rychlých pohybů, například zvířat, lidí a podobně.

Zdroj: Wikipedia

Štítky: ,

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru