Dnes vyšlo 15 článků

Google odstranil hru, která simulovala obchodování s otroky

Google odstranil hru, která simulovala obchodování s otroky

Společnost Google odstranila ze svého obchodu s aplikacemi velmi kontroverzní hru s názvem Slavery Simulator poté, co vyvolala míru pobouření v Brazílii.

Aplikaci, která umožňovala hráčům „kupovat a prodávat“ černošské postavy, uvedla na trh 20. dubna společnost Magnus Games. Než byla hra ve odstraněna, byla stažena více než tisíckrát. Brazílie je zemí, která se stále vyrovnává s dědictvím otroctví, jež bylo zrušeno teprve v roce 1888. V popisu hry se vývojář chlubil, že uživatelé mohou „vyměňovat, kupovat a prodávat otroky“. Hra také umožňovala hráčům způsobovat černošským postavám různé formy mučení. Podle obrázků ze hry měli uživatelé na výběr, zda zotročené postavy osvobodí, nebo „budou otroky využívat k vlastnímu obohacení. Zabraňte zrušení otroctví a hromaďte bohatství“.

V době odstranění měla hra hodnocení čtyři z pěti hvězdiček, přičemž jedna recenze zněla: „Hra je velmi nebezpečná: „Skvělá hra na zabití času. Ale myslím, že jí chybí více možností mučení.“ Uživatelé sociálních médií v Brazílii vyjádřili nad hrou rozhořčení a řada významných politiků vyzvala úředníky, aby na technologické společnosti kladli vyšší nároky. „Nehorázný rasismus,“ napsala na Twitteru Renata Souza, černošská aktivistka a regionální politička z Ria de Janeira. „Na obrázku ilustrujícím hru je běloch obklopený černochy. Je to absurdně násilné. Google a vývojář se musí zodpovídat z tohoto zločinu nenávisti a rasismu.“

Úřad brazilského státního zástupce uvedl, že zahájil vyšetřování toho, jak bylo umožněno umístit hru – v portugalštině nazvanou Simulador de Escravidão – do obchodu Google Play.  Mezitím brazilské ministerstvo pro rasovou rovnost uvedlo, že uspořádalo schůzku se společností Google, aby pomohlo vytvořit politiku „moderování protirasistického obsahu“. Dodalo, že vývojáři budou hnáni k právní odpovědnosti.

Ve vyjádření pro BBC mluvčí společnosti Google uvedl, že obchod Play nepovoluje „aplikace, které propagují násilí nebo podněcují nenávist vůči jednotlivcům nebo skupinám na základě rasy nebo etnického původu, nebo které zobrazují či propagují bezdůvodné násilí nebo jiné nebezpečné činnosti“. Společnost Magnus Games na žádost BBC o komentář nereagovala, ale v popisu hry uvedla, že byla „vytvořena výhradně pro účely zábavy. Naše studio odsuzuje otroctví v jakékoli podobě.

Zdroj, foto: bbc.com

Komentáře

Nahoru