Google odhalil nové auto, které se řídí samo

Představte si auta, kde není třeba řidiče. Můžete si někam zajet na oběd, aniž byste 20 minut hledali místo na parkování. Senioři mohou bez problému cestovat, i když jsou velmi unavení či už si nepamatují trasu. A z hospody můžou lidé klidně jet autem. Takhle si Google představuje budoucnost.

Google již léta pracuje na autech, které nepotřebují řidiče. Ale zatím se vždy jednalo o vylepšení nějaké stávajícího auta. Ale nyní Google představil svoje vlastní, kompletně samostatné auto. Jeho představení můžete vidět ve videu nahoře.

google_auto

I přesto, že je auto tak malé, tak se v něm mohou pohodlně usadit 2 lidé

Toto auto Google vytvořil kompletně od základů společně se svými partnery. A tomu by měli odpovídat i všechny vlastnosti auta, které se již na první pohled odlišuje od ostatních aut svým designem.

Vlastnosti auta

Auto nemá žádné pedály ani volant, protože je už nepotřebuje. Namísto toho má mnohem více senzorů než obyčejné auto, aby počítač vše správně vyhodnotil a lidé se nemuseli bát.

Podle Googlu tyto senzory mohou odhalit předměty až na vzdálenost dvou fotbalových hřišť v každém směru. A prvních 100 prototypů, které se dostanou do oběhu v tomto létě, bude mít rychlost omezenou na 25 mil za hodinu, tedy asi 40 km za hodinu.

Jak funguje navigace takového auta?

Nicméně auto má být schopné rychlosti až 100 mil za hodinu, tedy 160 km za hodinu. Tato rychlost by měla být zpřístupněna po dostatečném otestování těchto prototypů. Navíc jsou zatím určena pro městské a meziměstské oblasti, ne na dálnice.

Velké automobilky, jako například BMW, Mercedes či Volvo, již dříve představily auta, kde počítače pomáhají s řízením. Ale žádné z nich ještě není plně automatizované, stále potřebuje řidiče.

Využití

Samozřejmostí je, že takového auto by se líbilo každému obyčejnému řidiči. Nicméně dle dřívějších studií je zde i obrovský potenciál u taxi služeb. V Manhattanu vyjde jedna míle cesty asi na 80 Kč. Za to samořízené auto by vyšlo na pouhých 10 Kč za míli.

Bohužel ale neznáme nic o možné ceně auta. Každopádně i kdyby bylo velice drahé, tak při takovéto úspoře by se jistě z dlouhodobého hlediska v tomto odvětví určitě uplatnila.

Kdy se jich dočkáme?

Google je tedy průkopníkem v tomto ohledu. Je tedy otázkou, kolik let bude trvat, než se tyto auta dostanou mezi obyčejné lidi. Navíc jsou zde další problémy, například co se týče zákonů.

Když se toto auto nabourá, kdo bude za něj ručit? Bude třeba mít řidičák na takto automatizované auto? To jsou jenom některé otázky, které bude v budoucnu třeba prodiskutovat. Ale i nyní jsou zde určité komplikace.

Například jak jste mohli vidět ve videu, tak tento nový prototyp má boční zrcátka. K čemu jsou v autě řízené počítačem (a senzory) boční zrcátka? K ničemu. Ale podle zákonů je musí mít každé auto.

A takovýchto věcí bychom pravděpodobně našli mnohem více. Nám zbývá jenom doufat, že Googlu dokáže tuto novou technologii prosadit.

zdroj: googleblog, plus.google.com, mashable.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru