Google: Německo chce přístup k vyhledávacímu algoritmu!

Google: Německo chce přístup k vyhledávacímu algoritmu!

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas se obává o ztrátu kontroly nad otázkou spravedlnosti v rámci hospodářské soutěže. V rozhovoru pro Financial Times uvedl, že dle jeho názoru Google svým netransparentním algoritmem vyhledávání ovlivňuje konkurenceschopnost některých společností, a proto by měl být algoritmus zpřístupněn. A jak na tato obvinění reagovala  Google?

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas požádal společnost Google, aby poskytla přístup ke svému vyhledávacímu algoritmu a on tak měl lepší kontrolu nad otázkou konkurence a monopolu.

Ministr v rozhovoru pro Financial Times uvedl, že Google by měl být pod větší kontrolou vzhledem k jeho velikosti a dosahu. Společnost má již podle něj takovou dominanci, že cokoliv, co nefiguruje s jeho výsledky vyhledávání, jako by vůbec neexistovalo. A to není spravedlivé ani správné.

Google má 95% podíl ve světě vyhledávačů

S 95% podílem na trhu Google absolutně dominuje ve světě vyhledávačů a je tak schopen ovlivnit výsledky vyhledávání tak, aby propagoval své vlastní obchodní zájmy. Když může vyhledávač takto ovlivňovat ekonomický vývoj, jedná se o problém, který dle německého ministra spravedlnosti skutečně bude nutné řešit.

Vyjádření společnosti Google

Společnost Google byla dotázána, zda bude na obavy ministra a jeho komentář ve Financial Times reagovat. „Dát k dispozici naše algoritmy všem by jednoduše znamenalo podporovat spammery, stránky s malwarem a nekvalitní webové stránky, což poškozuje naše uživatele.“ uvedl mluvčí společnosti Google.

Začátkem tohoto roku se Evropská komise znovu vrátila k antimonopolnímu vyšetřování společnosti Google. Zabývala se především způsobem, jakým Google prezentuje informace při vyhledávání. Kritici společnosti tvrdí, že společnost upřednostňje vlastní služby jako např. Google Maps, YouTube a další. Taková obvinění však Eric Schmidt, výkonný předseda společnosti Google, odmítl. Ačkoliv společnost Google upravila svůj návrh vůči komisi již třikrát, stále nemá vyhráno a může čelit pokutě až miliardy dolarů, nedojde – li ke společné dohodě.

Zdroj/foto: searchenginewatch.com, rt.com, wallpaperseries.com

 

 

 

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru