Dnes vyšlo 15 článků

Google může na dálku odemknout mnoho Android telefonů

Uživatelé Android telefonů jsou po víkendu trochu frustrovaní. Začala se totiž šířit informace, že Google může klidně odemknout váš telefon, když o to vláda požádá.

Na Redditu se začala o víkendu virálně šířit zpráva z kanceláře okresního zastupitelství New Yorku. Odhaluje delikátní informace o zabezpečení chytrých telefonů se systémem Android. Text, který lidi tak děsí, zní:

„Některá zařízení se systémem Android běžící na starší verzi softwaru mohou být virtuálně resetovaná Googlem, pokud o to soud požádá.“

Nakonec se to týká jen úzkého okruhu uživatelů

Jinými slovy Google by mohl technicky resetovat vámi nastavené heslo, kdyby to bylo potřeba. Majitelé nových telefonů se nemusí obávat, ve zprávě se píše, že od verze Androidu 5.0 se šifrováním můžete být v klidu. Jenže 74 % uživatelů Androidu verzi pět nemá.

To ale ještě není všechno. Kruh se dále zužuje a nakonec z toho vyšlo, že by se měli obávat jen uživatelé starších verzí Androidu, kteří využívají odemykání pomocí vzoru. Google nemá šanci odemknout zařízení, které je chráněné PIN kódem, heslem nebo otiskem prstu.  Navíc i některá starší zařízení mohou mít zapnuté šifrování (Android ho podporuje od 3.0). Celkový počet ohrožených je tedy mnohem nižší než 74 %, i když přesné číslo neznáme.

Google-Android

Ruku v ruce s těmito informacemi jde také konstatování, že majitelé iPhonů se ničeho takového obávat nemusí. V dokumentu z New Yorku se píše, že zařízení s iOS 8 a novějším mají šifrování, takže se do nich Apple nedostane ani na příkaz vlády. A vzhledem k tomu, jak rychle většina uživatelů instaluje aktualizace, bude procento ohrožených mizivé.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru