Dnes vyšlo 15 článků

Google Mapy jako abstraktní umění

Kodér z Bostonu vytvořil web, který generuje náhodný snímek z Google Map. Jenže nejedná se o obyčejnou mapu. Obrázky jsou vylepšené pomocí náhodných barev a zoomu, takže vypadají jako abstraktní umění.

Shaun Utter využil API Google Map a vytvořil stránku Google Map Random. Vybral si náhodná města a části světa, které možná poznáte, ale musíte se dívat rychle. Každý abstraktní obraz vydrží jen pár sekund, pak je nahrazen dalším.

google-maps-art-2

Říká se tomu generativní umění – tedy umění, které bylo vytvořeno pomocí automatizovaných prostředků, nejčastěji počítačem, ale také třeba na základě různých biologických nebo chemických systémů. Za generativní umění lze považovat například skladbu složenou podle informace o počtu obětí v Iráku.

google-maps-art

Lidé někdy tvrdí, že je to jen taková variace na umění, ale tady je jasně vidět, že i kus kódu zvládne vytvořit překrásné vizuální efekty. I když trochu postrádají lidskou inspiraci.

google-maps-art-3

Sice to není Picasso, ale generativní umění už si získává své místo v mnoha galeriích. Možná vám jednoho dne bude něco takového viset v obýváku.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru