Dnes vyšlo 15 článků

Google již prodává elektronické knihy i v Česku

Google již prodává elektronické knihy i v Česku

Obchod Play Store českého Googlu do své nabídky konečně zařadil i e-knihy. Systém je zatím ve svých začátcích, takže tu dosud nenajdete české tituly, ale i tak určitě stojí za to se na nabídku titulů podívat. Knihy jsou dostupné pro čtení na webu, v mobilu i na čtečce.

Česká republika je součástí devítky nových podporovaných zemí, v nichž Google Play rozšířil svou nabídku a kromě aplikací pro Android si v něm můžete stáhnout právě e-knihy. Na další rozšíření, které se týká nákupu hudby, si budeme muset ještě nějaký čas počkat, ale i tak se jedná o dobrou zprávu a aspoň malé přiblížení se plnohodnotnému Google Play v USA.

Na české knihy se zatím čeká

V knižní nabídce Google Play zatím najdete pouze zahraniční tituly, netrpělivě se ale očekává příchod českých nakladatelství. Svůj úmysl zveřejnit na Google Play přes 2000 titulů, tedy třetinu své nabídky, již ohlásilo nakladatelství Grada.

Ředitel Googlu pro partnerství s vydavateli knih v Evropě, Africe a na Středním Východě Santiago de la Mora ve více než rok a půl dlouhém zpoždění oproti nabídce knih v Apple Store nevidí a slibuje, že ještě letos do Vánoc budou na Google Play k dispozici i tituly v češtině.

Na české tituly na Google Play snad nebudeme čekat příliš dlouho

Na české tituly na Google Play snad nebudeme čekat příliš dlouho

Jak knihy nakupovat?

Nákup knih bude probíhat stejně jako nákup aplikací – přes web nebo mobilní telefon pomocí registrované platební karty. Pokud se vám aktualizace Google Play na mobilu ještě neobjevila, zkuste jej restartovat. Pak ale musíte znovu odsouhlasit podmínky užívání.

U knih není v porovnání s aplikacemi přítomen patnáctiminutový limit, kdy je možné nákup stornovat. Zato si je můžete částečně prolistovat.

Jak si přečíst e-knihu z Google Play?

Knihu, staženou z Google Play si můžete přečíst přímo ve webové čtečce v prohlížeči nebo v aplikaci Google Play pro Android a iOS. Také si je můžete číst v klasické čtečce e-knih ve formátu EPUB a PDF, tyto formáty jsou ale často chráněny Adobe DRM, takže si stáhnete jen malý soubor s příponou ACSM. Tento soubor je třeba otevřít v programu Adobe Digital Editions, který autorizuje váš počítač (k tomu je potřeba mít účet u Adobe), stáhne e-knihu a bude fungovat jako čtečka i manažer pro přesun chráněných formátů do podporované čtečky.

Pokud vlastníte čtečku, která otevře jen nešifrovaný EPUB, můžete porušit zákon a ochranu DRM obejít – zvládne to třeba program Calibre s doplňkem DeDRM. Pokud budete číst knihu v čtečce od Googlu, se žádným DRM si hlavu lámat nemusíte, protože tak funguje celá čtečka – knihu není možné zkopírovat jinam.

Zdroje:

https://www.zive.cz/clanky/google-v-cesku-zacal-prodavat-e-knihy/sc-3-a-169769/default.aspx

https://goo.gl/mZZ6A

Zdroj obrázku:

https://www.zive.cz/clanky/google-v-cesku-zacal-prodavat-e-knihy/sc-3-a-169769/default.aspx

Komentáře

Nahoru