Google hrozí, že vyloučí weby francouzského zpravodajství z vyhledávání

Společnost Google poslala dopis několika francouzským ministerstvům, kde varuje před sankcemi v podobě vyloučení francouzských zpráv z vyhledávačů. Důvodem je nový projekt zákona, který má zpoplatnit odkazy.

Asociace politického a společenského tisku a Odbory denního tisku Francie předaly francouzské vládě návrh zákona, který má zpoplatnit každé vyhledávací službě kliknutí na odkaz, který vede k informaci na stránkách tisku. Tento zákon se projednává od jara 2012 a předkladatelé se domnívají, že Google využívá obsahu francouzských novin ke svému zisku. Na webu je totiž reklama Google, ze které noviny nemají žádný příjem.

Zákon má dokonce obsahovat sankci za neplacení kliknutí na odkaz. Ta má být ve výši až 300.000 Euro nebo 3 roky odnětí svobody. Francouzská vláda se přiklání k myšlence zákon schválit. Ministryně kultury a komunikací Aurelie Filippetti sdělila, že zákon je pochopitelný. Zatím chce Francie konzultovat návrh s Německem, kde podobný zákon, který se nazývá “Lex Google” již leží v parlamentu.

Google odmítá platit za využívání odkazů časopisům a novinám a tvrdí, že odkazuje pouze na informace, které se nacházejí již ve volném a svobodném přístupu k informacím. Na francouzský tisk připadá asi 4 miliardy kliknutí měsíčně. Platba by tedy byla poměrně významná.

Společnost Google vyloučila z vyhledávání belgické noviny, protože Belgie již podobnou platbu zavedla v roce 2011. Tak nejsou ve vyhledávači Google například Le Soir a La Libre Belgique.

Zdroj: Tech Crunch

Komentáře

Nahoru