Dnes vyšlo 15 článků

Google Doodle dnes patří skladateli Ludwigu van Beethovenovi

Pokud jste hned po ránu otevřeli Google, možná jste chvilku nevěřili svým očím. Místo klasického loga Google se v minimalistickém prohlížeči objevuje video, které zobrazuje největšího hudebního velikána. Ano, jedná se o Ludwiga van Beethovena, který se narodil přesně před 245 lety. 

A společnost Google si dala opravdu záležet. Nejedná se o klasické video, společně s Beethovenem musíte sestavit noty pro oblíbené skladby, jako je například Sonáta pro Elišku, 5. Symfonie, Měsíční svit nebo Óda na radost. Pokud se vám to nepovede hned napoprvé, nezoufejte. Pořadí not můžete kdykoliv změnit.

beethoven-2

Posluchači uznávali Beethovena stejně jako Josepha Haydna a Mozarta

Mladý Beethoven byl považován za velmi inteligentní dítě. Neměl ani 10 let a už se účastnil koncertů v zahraničí. Od 11 let byl členem arcibiskupského orchestru a jako 13-ti letý zkomponoval 3 sonáty. Když měl Ludwig 17, Wolfgang Amadeus Mozart mu v rakouské Vídni předpověděl velkou budoucnost. A měl pravdu, o 3 roky později začal ve Vídni studovat hudbu. Postupně se zdokonaloval v harmonii a kompoziční výstavbě. Ve Vídni se také účastnil koncertů v šlechtických palácích, vyučoval hru na klavír, dirigoval, komponoval a uváděl svoje skladby. Jeho skladatelský úspěch byl mimořádný. Posluchači obdivovali jeho symfonie, komorní skladby, koncerty a jeho klavírní umění. 10 let po příchodu do Vídně ho v Evropě uznávali jako skladatele, klavíristu a symfonika rovnocenného s Josephem Haydnem a Mozartem.

Beethoven je považován za největšího hudebního tvůrce v dějinách hudby

Generace skladatelů také považovala Beethovena za jednoho z největších hudebních tvůrců v dějinách hudby. K jeho nejslavnějším dílům patří 3., 5., 6., 7. a 9. symfonie, monumentální mše Missa solemnis a řada klavírních skladeb, mezi které patří například Měsíční svit a Sonáta pro Elišku.

Ludwig van Beethoven se dožil 56 let, zemřel 26. března 1827 ve Vídni.

Zdroj: Time

Komentáře

Nahoru