Dnes vyšlo 1 článků

Google chce více žen v IT, investuje 200 miliónů Kč

Google chce vidět více žen v IT odvětví a nezůstal jenom u slov – vložil 50 miliónů dolarů (v přepočtu asi 200 miliónů Kč) do nové kampaně, která má příslušnice něžného pohlaví přivést k programování.

Tato iniciativa se nazývá „Made with Code“, ve volném překladu „Vytvořeno pomocí programování“. Účelem je ukázat, že programování může být i zábava a že se ho holky nemusí bát.

Zatím je to totiž hlavně mužská profese. Například v Googlu tvoří ženy pouze 17% technických pracovníků, což se Googlu nelíbí. Tato kampaň odstartovala ve čtvrtek svojí první velkou akcí, které se zúčastnilo kolem 150 středoškolaček.

Celebrity

A ani nebylo těžké je sem nalákat. Bylo zde totiž i plno ženských celebrit. Namátkou třeba švédské DJ duo Icona Pop nebo Chelsea Clinton, což je dcera bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.

A samozřejmě zde byly i nějaké „ajťačky“. Například Danielle Feinberg, která pracuje pro Pixar a pracovala například na filmech Rebelka nebo Hledá se Nemo. Miral Kotb zase ukázala, že programování se může hodit i v tanci.

Její tanečníci mají totiž na těle nalepené LED diody, které lze ovládat pomocí počítače. Tím tedy dostává tanec nový rozměr, což samozřejmě hned středoškolačkám ukázala. Že si to neumíte představit? Tak se podívejte na toto video:

A i další mentory projektu si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách nebo se na YouTube.

Ženy a programování

Určitě si kladete otázku, jestli je takováto kampaň důležitá. Odpověď je prostá – ano. Nyní o IT průmyslu jako své budoucnosti přemýšlí méně než 1% středoškolaček. A to i přesto, že IT průmysl je jedním z nejrychleji rostoucích v USA.

Zájem dívek o programování je žalostně slabý

Zájem dívek o programování je žalostně slabý

Nyní v tomto průmyslu ženy tvoří cca 18% technických pracovnic. V 80. letech minulého století to bylo přitom 37 procent. V Googlu ženy pouze 17% technických pracovníků, a ani u Yahoo to není o moc lepší.

Google v tom není sám

Google má celou řadu partnerů. Například spolupracuje s neziskovou organizací Girls Who Code, která pořádá zábavné letní kurzy, kde se snaží naučit holky programovat. Google plánuje spolupracovat například i s Donorschoose.org a odměňovat učitele, kteří budou se svými dívkami procházet kurzy programování.

Dalším partnerem je například nadace The Clinton Foundation, která se ve svém projektu No Ceilings: The Full Participation Project snaží o rovnoměrné zastoupení žen a mužů všude, kde to jde.

Za touto kampaní stojí tedy velká jména. Otázkou je, jestli to bude stačit. My doufáme, že ano. A co si myslíte vy?

zdroj: inc.com, mashable.com, madewithcode.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru