Dnes vyšlo 15 článků

Google bude mít konkurenci: Apple vyhledávač

Google bude mít konkurenci: Apple vyhledávač

Vše naznačuje tomu, že Apple spustí vyhledávač, který by měl konkurovat Google vyhledávání. Změny ve Spotlight Search na iOS a iPadOS 14 beta, jakožto významná aktualizace stránky podpory Applebot a nárůst procházení z AppleBot, znamenají jediné. Apple možná brzy spustí svůj vlastní vyhledávač. 

Již několik let se uvádí, že Google platí společnosti Apple miliardy dolarů, aby zůstal výchozím vyhledávačem v Safari pro iOS, iPadOS a macOS. Dohoda zajišťuje, že uživatelé iPhone, iPad a Mac budou při používání Safari vyhledávat na Googlu. Tedy pokud ručně nezmění výchozí vyhledávač v předvolbách Safari. Dohoda mezi Apple a Google může brzy skončit. V červenci 2020 agentura Reuters uvedla, že se dohoda zaměřuje na britský úřad pro hospodářskou soutěž a trhy.

Vzhledem k dopadu předinstalací a výchozích nastavení na mobilní zařízení a významnému podílu společnosti Apple na trhu, je náš názor, že stávající ujednání společnosti Apple se společností Google vytvářejí významnou překážku pro vstup a expanzi konkurentů ovlivňujících konkurenci mezi vyhledávači v mobilních zařízeních. Pokud britské regulační orgány přijmou opatření, může to mít za následek efekt ze strany Evropské unie, která má za sebou historii snahy o protisoutěžní chování po Googlu. Regulační orgány v Evropě mohou přinutit Apple, aby odstranil Google jako výchozí vyhledávač a nechal uživatele, aby si vybrali, který vyhledávač chtějí použít při prvním spuštění Safari.

Snímek obrazovky 2020-09-01 v 10.57.54

 

Otázka, proč Apple možná spouští vlastní vyhledávač je namístě. Regulační tlak, sporný vztah s Googlem a zrání Siri a iCloud od Apple představují pro Apple příležitost vytvořit a spustit vyhledávač. Důvody jsou následující.

Apple nepotřebuje peníze od Google. Apple je nyní nejcennější společností na světě. Možná chtějí peníze, které jim Google dá, ale nepotřebují je. Apple investuje zdroje a peníze do vyhledávání. Apple značně investuje do vyhledávání, jak ukazuje jejich pracovní pozice pro vyhledávací techniky. iOS a iPadOS 14 beta obchází Vyhledávání Google pomocí Spotlight Search. Není jasné, zda Apple již používá Bing, protože výsledky jsou označeny pouze jako návrhy Siri. Je zřejmé, že Apple začal vracet výsledky vyhledávání v rámci Spotlight Search a úplně obchází Google. Apple nedávno aktualizoval svou webovou stránku prohledávače Applebot. V červenci 2020 společnost Apple zveřejnila významnou aktualizaci své stránky podpory Applebot. Dodatky odpovídají podrobnostem, které Google poskytuje webmasterům a SEO. Zde jsou změny, které provedli na stránce podpory Applebot: Přidáno, jak ověřit provoz od Applebota. Rozšířené podrobnosti o uživatelském agentovi Applebot, včetně rozdílů mezi jeho desktopovou a mobilní verzí. Rozšířená pravidla souboru robots.txt. Přidána část, která uvádí, že nejen procházejí HTML, ale také vykreslují stránky podobné Googlu. Přidána část o žebříčku vyhledávání a faktorech, které ovlivňují, jak hodnotí výsledky vyhledávání na webu.

Zdroj, foto: coywolf.news

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru