Dnes vyšlo 15 článků

Google a Facebook jsou nepřáteli svobody internetu a volného šíření informací

Zakladatel Google – Sergey Brin označil Facebook a Apple za největší hrozbu svobodné výměny informací na internetu. Vyhledávač Google by za současné situace neměl naději na úspěch. Facebook nedovoluje vyhledávacím službám „indexovat“ weby uživatelů Facebooku a v sociální síti rozmístěné stránky.

Zatímco Google umožňuje ve svém vyhledávači nalézt jakoukoliv informaci, Facebook má svoje informace nedostupné pro Google. Google tak nemůže načítat data ze sociální sítě. Stejně tak si Apple s Facebookem dělí internet s údaji uživatelů a neumožňují k nim přístup ostatním službám v internetu.

Další hrozbou je cenzura internetu vládami. Smlouvy (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect Intellectual Property Act) zavádějí cenzuru a možnost kontroly internetu. Problém není v kontrole a ochraně autorských práv. Nepochybně tato práva musejí být chráněna. Otázkou je způsob jejich ochrany. Pokud budou mít vlády možnost smazávat obsah, blokovat stránky a zavírat poskytovatele webů, potom bude zavedena skutečná cenzura.

Google je velkým odpůrcem omezování svobody internetu a na svoji podporu shromáždil již 4.500.000 podpisů. Sergey Brin byl podpořen řadou organizací. Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales také považuje SOPA a PIPA za ohrožení svobody internetu a krok k jeho cenzuře.

Zdroj: The Guardian

Štítky: , ,

Komentáře

Nahoru