Goo.gl – jak na něj?

Goo.gl – jak na něj?

Zkracovač Googlu – goo.gl, není vlastně tak starý. To, že by ho lidé tolik používali není (alespoň u nás) moc vidět. To však může být tím, že pokud přejdete na goo.gl, nikde tam není možnost vložit URL na zkrácení. Až když si stránku pročtete, narazíte na větu, která říká něco ve smyslu, že goo.gl je dostupný pouze pro Google produkty. To znamená, že pokud používáme prohlížeč Google Chrome, stačí stáhnout doplněk a můžeme si “vesele” zkracovat. Ovšem co v případě jiných prohlížečů? V případě Internet Exploreru můžeme nainstalovat Google Toolbar, do Firefoxu existuje taky nějaký doplňek, ale pro Operu neexistuje nic. Pokud chcete pouze zkracovat adresy pomocí goo.gl tak určitě Google Toolbar není zrovna to pravé. My si dnes ukážeme jednoduchý způsob jak pomocí goo.gl zkracovat adresy i v jiných prohlížečích kromě Chromu. A nebudeme k tomu potřebovat žádné otravné toolbary…

Opera

U Opery je to opravdu jednoduché. Ukážu Vám to na Opeře 10.50 beta, ale tento postup funguje i na Opeře 10.

1)Nejprve si musíte otevřít tento soubor: Goo.gl

2)V souboru je odkaz. Na něj klikněte. Mělo by se Vám objevit okénko ve kterém kliknutím na OK potvrdíte přidání nového tlačítka.

3)Nyní se Vám Otevře nastavení vzhledu.

4)Uložené tlačítko přetáhneme někam na lištu.

5)Teď si můžeme vyzkoušet, jak to funguje. Stačí přejít na stránku u které chceme zkrátit URL a kliknout na tlačítko…

Mozilla Firefox

Pokud by se Vám nelíbil žádný doplněk, tak můžete použít prakticky stejný postup. Akorát jako adresu (pro tlačítko) použijte tento kód:

javascript:window.googl_callback%20=%20function(response){if(response.error_message){alert(‘An%20error%20occured:%20’%20+%20response.error_message);}else{alert(response.short_url);}};%20var%20s%20=%20document.createElement(‘script’);%20s.src%20=%20’https://ggl-shortener.appspot.com/?url=’%20+%20encodeURIComponent(window.location.href)%20+%20’&jsonp=googl_callback’;%20void(document.body.appendChild(s));

Samozřejmě, že to nastavování bude trochu jiné, ale výsledek by měl být stejný…

Internet Explorer

U IE bohužel nevím přesně jak to je, ale asi tam nemůžeme přidávat vlastní tlačítka. To ovšem nevadí, protože můžeme použít záložky. Jednoduše uložíme kód jako záložku a pak to použijeme stejně jako tlačítko.

Komentáře

Nahoru