Dnes vyšlo 15 článků

Girls in ICT Day ukazuje dívkám, že i ony mohou uspět v IT

Girls in ICT Day ukazuje dívkám, že i ony mohou uspět v IT

Globální iniciativa podporuje dívky ve studiu informatiky

Každý čtvrtý čtvrtek v měsíci se koná Girls in ICT Day neboli Den dívek v IT. Tato iniciativa OSN si klade nemalý cíl – zatraktivnit ženám obor informačních a komunikačních technologií. Zejména se zaměřuje na dívky mezi 14 a 18 lety, tedy ty, které se zrovna rozhodují o svém budoucím kariérním směřování.

Iniciativa chce zbořit zažitou představu, že IT obory jsou pouze doménou mužů. Zatím tomu tak ovšem skutečně je – podíl žen v IT oborech je zcela minimální. V rámci akce společnost Cisco, která se od začátku ujmula postu organizátora akce,  hostila více než 2500 dívek na 80 svých pobočkách po celém světě včetně České  republiky, kde jim umožnila setkat se s předními odborníky a odbornicemi v oboru a také se seznámit s tím, co jim kariéra v IT může nabídnout.

Během návštěvy pobočky se dívky dozvěděly o důležité úloze informačních a komunikačních technologií v dnešním světě a měly příležitost si tyto technologie na vlastní kůži vyzkoušet. Také se setkaly s některými předními odbornicemi v IT, jejich partnery a zákazníky. V České republice mohly dívky potkat zejména Veroniku Štorkovou, která upřednostnila IT před hudební kariérou a nyní je úspěšnou systémovou inženýrkou v Cisco Systems v Londýně.

Iniciativa OSN reaguje na vzrůstající poptávku po IT specialistech na evropském trhu. Předpokládá se, že každým rokem vzniká v Evropské unii 100 000 pracovních míst v oboru informačních a komunikačních technologií. V roce 2015 tak bude v rámci EU existovat o 900 000 více pracovních míst v IT než odborníků v téže oblasti. Navíc se dá předpokládat, že 90% nabízených pracovních pozic bude vyžadovat aspoň základní znalost IT.

Podíl dívek a žen v IT spíše klesá. Malé množství příkladů z okolí má za následek, že dívka nad možností uplatnění v této možnosti ani nepřemýšlí, rodiče ani učitelé se nepokusí jí tuto variantu vůbec nabídnout. A právě tento trend se akce Girls in ICT Day pokouší změnit.

Zdroje: https://www.feedit.cz

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru