Giganti online světa – největší internetové společnosti

Giganti online světa – největší internetové společnosti

Mají na internetu největší podíl a jsou velmi bohaté, takhle by se daly popsat velké internetové společnosti. Časem se z pochybných projektů, které vznikaly na vysokoškolských kolejích nebo v garážích vyšvihly společnosti, jejichž jméno dnes a denně slyšíme všude. Podívejme se tedy na menší seznam těch nejznámějších.

Google

Googluju, googluješ, googlujeme. Jen málo firem mělo tu čest, že se z jejich názvu vytvořilo využívané sloveso. Tato společnost je asi nejznámější díky svému propracovanému vyhledávači, kromě toho také poskytuje službu pro emaily, mapy, dokumenty online a nedávno spustila i novou sociální síť Google +.

Facebook

Sociální síť numero uno. S více než 800 miliony aktivních uživatelů Facebook zatím sedí na pomyslném trůnu krále sociálních sítí. Jeho vznik je celkem známý, mladý student Harvardu Mark Zuckerberg vytvořil stránku původně jen pro studenty této univerzity. Ta se postupně šířila i na další univerzity až vznikla verze pro veřejnost a tak nastal obrovský rozmach této služby.

Microsoft

Asi není moc velkým překvapením, že se zde umístila společnost, jejíž operační systémy používá většina uživatelů počítačů na světě. Jednou ze zajímavých služeb, kterou Microsoft provozuje, je vyhledávač Bing, který má být přímým konkurentem vyhledavače od Googlu. A zatím mu to jde poměrně slušně.

eBay

Největší světová online aukce si získala miliony příznivců. Najdete tu nejvíce aukcí, než kdekoliv jinde. Zajímavý je začátek webu, po jeho stvoření autor dal na prodej jediný předmět – rozbité laserové ukazovátko. Byl překvapený, že se cena v aukci vyšplhala na 15 dolarů.  Věděl, že vytvořil něco s obrovským potenciálem, a tak zanedlouho vznikl web na samostatné adrese www.ebay.com


Youtube

A zde je multimediální zástupce ve světě internetu. Web Youtube byl vytvořen třemi zaměstnanci PayPalu a údajně byl vytvořen, protože tvůrci měli potíže se sdílením videí z párty. Zajímavostí je, že první centrum Youtube bylo o patro výše nad japonskou restaurací. Nyní už Youtube patří Googlu, který ho koupil za 1,65 miliardy dolarů.

Wikipedia

Chlouba znalostí na internetu. Byla by chyba tuto studnici informací nezahrnout do seznamu, protože je bezesporu nejnavštěvovanější stránkou co se týče znalostí. Obsahuje miliony článků na veškerá témata a je psána lidmi z celého světa. Wikipedia byla poprvé spuštěna v roce 2001, kdy na ni měli psát pouze experti v oborech.

Toto samozřejmě není úplný výčet všech velkých společností, schválně byly vynechány některé, které poskytují stejné služby jako výše zmíněné.

Komentáře

Nahoru