Gigant Google je žalován 38 americkými státy kvůli dominanci ve vyhledávání

Gigant Google je žalován 38 americkými státy kvůli dominanci ve vyhledávání

Google se ve čtvrtek účastnil třetího soudnímu sporu během dvou měsíců. 38 amerických států obvinilo společnost Google ze zneužití své tržní síly. Google je zažalován o 1 bilion dolarů. Důvodem je, že se Google pokusil nastavit svůj vyhledávač jako dominantní v automobilech, televizích a ve smartphonech. 

Soudní proces proti mateřské společnosti Alphabet Inc následuje po letech stížností. Alphabet a další velké technologické firmy včetně Facebooku a Amazonu používají svou obrovskou tržní sílu k tomu, aby porazily své konkurenty ve snaze o zisk. Státy požádaly soud, aby uznal společnost Google vinnou z porušení antimonopolního zákona a aby nařídil ukončení jakýchkoli dohod nebo jiného chování, které považuje za vylučující.

“Pokuty jsou jako kopat gorily do holeně.” Naštěstí máme prostředky, které mají mnohem širší rozsah, “řekl generální prokurátor Nebrasky Doug Peterson. V reakci na žalobu společnost Google zopakovala svůj názor, že konkurence ve vyhledávání je tvrdá, přičemž mezi její konkurenty patřily společnosti TripAdvisor a Expedia a jakékoli změny, které provedla, byly ve prospěch spotřebitelů. Státy žádají, aby jejich žaloba byla sloučena s žalobou podanou v říjnu ministerstvem spravedlnosti, podle prohlášení úřadu generálního prokurátora v Coloradu.

Stížnost se zaměřuje na vyhledávací podnikání a reklamu ve vyhledávači Google a také na to, co uvedli jako snahu společnosti Google využívat speciální dohody k ovládnutí také novějších technologií. Soudní proces například tvrdí, že Google zakazuje zařízením, která používají Google Assistant, zahrnutí konkurenční technologie virtuálních asistentů, jako je Alexa od Amazonu. Obvinění vychází z obav, které veřejně vyjádřil výrobce reproduktorů Sonos a další společnosti, které tvrdí, že Google jednal nespravedlivě, aby zvýšil svou tržní sílu. „Google brání konkurentům na trhu hlasových asistentů v oslovování spotřebitelů prostřednictvím propojených automobilů, což bude v blízké budoucnosti významný způsob přístupu k internetu,“ řekl generální prokurátor Tom Miller.

Stížnost rovněž tvrdí, že vyhledávání Google upřednostňuje jeho vlastní služby, jako je jeho nástroj pro hledání instalatérů nebo ubytování na dovolenou, a ve výsledcích vyhledávání ukáže konkurentům, kteří nabízejí stejné specializované služby. Akcie Google klesly o 1%.

Stížnost federální vlády z října, ke které se připojilo dalších 14 států, obvinila giganta z protiprávního jednání, aby si udržel své postavení ve vyhledávání a reklamě na internetu. Ve středu podala skupina republikánských generálních prokurátorů pod vedením Texasu samostatnou žalobu zaměřenou na dominanci společnosti Google v digitální reklamě. Tyto žaloby, kromě dvou podaných tento měsíc proti gigantu v sociálních médiích, slibují, že budou největšími protimonopolními případy v generaci, stejně velké jako žaloba proti společnosti Microsoft podaná v roce 1998. Tato žaloba byla připočítána k objasnění cesty explozivního růstu internetu.

Zdroj, foto: reuters.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru